Młodzieżowa Reprezentacja Polski mężczyzn

Polski hokej w jego halowej odmianie naley do najlepszych w Europie, a tym samym w wiecie. W dniach od 18 do 20 stycznia 2013 roku potwierdzia to w szczliwym dla nas Wiedniu mska modzieowa reprezentacja Polski. W 13. Mistrzostwach Europy do lat 21 podopieczni trenerw Jakuba Stranza i Roberta Grzeszczaka wywalczyli wicemistrzostwo Starego Kontynentu.

Tylko raz w tej rywalizacji zabrako Polakw w pierwszej edycji tych rozgrywek w 1982. W sumie w ME do lat 21 w hokeju halowym Polacy zdobyli 7 medali: dwukrotnie zote (1996 - Lucerna i 2009 ? Wiede), dwukrotnie srebrne (obydwa w Wiedniu w latach 1985 i 2013) oraz trzykrotnie brzowe (1992 ? Toru, 2000 ? Goeteborg i 2011 ? Praga).

Bardziej utytuowani w tej kategorii wiekowej s jedynie gospodarze turnieju zakoczonego w niedziel, 20 bm. Tym razem, szkoda e naszym kosztem, po tytu signli po raz trzeci. Trzykrotnie byli wicemistrzami i raz wywalczyli brzowe medale. Przypomnijmy przy okazji, e austriack reprezentacj prowadzi duet byych reprezentantw Polski z Pomorzanina Toru ? Tomaszw Laskowskiego i Szmidta. Ten drugi, to olimpijczyk w biao-czerwonych barwach z Sydney. Jego syn Bartosz w finale strzeli naszym jednego gola. Warto jednak zauway, e niemal poowa Modzieowych ME odbya si w Wiedniu.

Polacy grupow faz przeszli jak burza. W pitek, 18 stycznia 6:0 wygrali z Ukrain i 2:2 zremisowali z Austri. W sobot, w ostatnim spotkaniu w grupie B, biao-czerwoni rozgromili Czechy 5:0. Dziki temu zajli w tej fazie pierwsze miejsce. W pfinale pokonali 5:2 Biaoru drugi zesp rwnorzdnej grupy A. A 4 gole, w tym 3 z krtkich rogw, strzeli Micha Kasprzyk. W drugim pfinale Austria zremisowaa z pierwsz druyn grupy A ? Rosj 1:1. Gospodarze awansowali do finau dziki zotej bramce z karnego w dogrywce.

W decydujcym spotkaniu Polacy prowadzili do przerwy 1:0, by ulec Austriakom 3:4. Wszystkie bramki dla biao-czerwonych strzeli kapitan Adrian Krokosz.

? Mecz ukada si do przerwy po naszej myli. Bezbdnie bronilimy si przy kilku krtkich rogach, cho sami tylko raz wykonywalimy ten stay fragment gry. Po zmianie stron Austria miaa niestety swoje trzy minuty. Obja prowadzenie 3:1. Nasz niezawodny w tym meczu kapitan Adrian Krokosz zdoby kontaktow bramk na 3:2. Gospodarze odpowiedzieli golem. Wycofalimy bramkarza wprowadzajc na boisko szstego zawodnika. W przedostatniej minucie po trafieniu Krokosza byo 3:4, ale nie zdoalimy doprowadzi do remisu. Przygotowywalimy si do Wiednia w skromnych warunkach. Dlatego srebro to nasz naprawd bardzo duy sukces. Zarazem potwierdzenie, e Polacy nadal licz si w hokeju halowym.? ? powiedzia trener Polakw Jakub Stranz.