Seniorzy

Udany początek Polaków w Lidze Światowej

Zakończona wczoraj I runda Ligi Światowej to początek nowej formuły rozgrywek. Międzynarodowa Federacja Hokeja chce uatrakcyjnić hokejowe zmagania między poszczególnymi narodami, tworząc rozgrywki na różnym poziomie - od lokalnego aż po globalny, włączając w nie zarówno najsilniejsze hokejowe drużyny, jak i te nie będące w tej chwili sklasyfikowane w pierwszej 16 światowego rankingu.

Liga Światowa została zatem podzielona na kilka Rund. Najwyżej sklasyfikowani zagrają później, zespoły spoza ścisłej czołówki rozpoczęły natomiast rozgrywki od I Rundy. Wśród nich znalazła się Polska.

Nasz zespół trafił w I Rundzie to grupy z Czechami, Ukrainą i Białorusią - zmierzył się zatem z samymi geograficznymi sąsiadami zgodnie z lokalną logiką pierwszej fazy rozgrywek Ligi Światowej.

Polacy pojechali na turniej w Pradze (17-19 sierpnia 2012 r.) pod wodzą szkoleniowca, który osiągał do tej pory duże sukcesy, ale w hokeju halowym - Karola Śnieżka. Tym razem młody trener sprawdził się w pierwszej ważnej imprezie na trawie.

Nasza drużyna rozpoczęła rywalizację od spotkania z Ukrainą. Początek turnieju w Czechach okazał się dla Polaków bardzo udany. Ukraińcy, pomimo dobrej postawy w kolejnych sptokaniach, nie zdołali przeciwstawić się dobrej grze naszego zespołu. Już do przerwy było 4:0. Ostatecznie nasz zespoł zwyciężył aż 5:0.

W drugim spotkaniu Polska zmierzyła się z gospodarzami - Czechami, którzy po niespodziewanej porażce w pierwszym meczu z Białorusią bardzo potrzebowali punktów. Już w 3. minucie wyszli na prowadzenie, ale nie podłamało to naszego zespołu. Już do przerwy Polacy objęli prowadzenie 2:1 i choć w drugiej połowie nasi południowi sąsiedzi wyrównali, decydujący "cios" zadali biało-czerwoni, zwyciężając 3:2 (2:1).

Ostatni mecz naszego zespołu toczył się w ogromnym upale. Polacy rozstrzygnęli go jednak dość szybko, strzelając bramki w 12. i 14 minucie gry. Do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie - nasz zespół pokonał Białoruś2:0 (2:0) i pewnie awansował do II Rundy Ligi Światowej, notując po drodze same zwycięstwa.

W innych meczach padały dość zaskakujące rezultaty. Ostatecznie do II Rundy awansowali obok Polski Ukraincy, mimo wysokiej porażki w pierwszym meczu z naszą drużyną.

Poniżej wyniki Polaków wraz ze strzelcami bramek dla naszego zespołu oraz klasyfikacja końcowa.

Polska - Ukraina  5:0 (4:0)

Polska: Mirosław Juszczak (5' kr), Tomasz Górny (22'), Szymon Hutek (33'), Paweł Bratkowski (35'), Krystian Makowski (57').

Polska - Czechy 3:2 (2:1)

Polska: Mirosław Juszczak 2 (17' kr, 64' kr), Marcin Strykowski (26').

Polska - Białoruś 2:0 (2:0)

Polska: Mirosław Juszczak (12' kr), Szymon Oszyjczyk (14').  

Klasyfikacja końcowa:

1. Polska  9 pkt

2. Ukraina  4 pkt

3. Białoruś  3 pkt

4. Czechy  1 pkt

W II Rundzie Ligi Światowej zagrają już zespoły z miejsc 9-16 światowego rankingu. Polaków czeka zatem dużo trudniejsze zadanie. Liczymy jednak na podobną skuteczność, jak podczas turnieju w Czechach.

Bartosz Prabucki

 

 

Newsletter — zapisz się