Polski Związek Hokeja na Trawie

Kazimierz Dąbrowski – zasłużony olimpijczyk z Rzymu

Kazimierz Dąbrowski to jeden z nielicznych żyjących olimpijczyków, którzy grali w reprezentacji Polski w hokeju na trawie na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie. W tym roku świętował 85 urodziny.

Kazimierz Dąbrowski jest 7-krotnym mistrzem Polski. Wszystkie złote medale zdobył w barwach Sparty Gniezno.  Dąbrowski wystąpił 8 razy z „orzełkiem na piersi”. Był członkiem drużyny hokeja na trawie, która na Olimpiadzie w 1960 roku w Rzymie po zwycięstwie nad Japonią 2:1, porażce z Pakistanem 0:8 i remisie z Australią 1:1 zajęła trzecie miejsce w grupie eliminacyjnej wraz z Australią. Dodatkowy mecz o drugie miejsce w grupie z Australią Polacy przegrali 0:2. W rozgrywce o miejsca 9-12 (z Holandią, Belgią i Francją) nie wzięli udziału z powodu wcześniejszego wyjazdu drużyny polskiej do kraju, zajmując ostatecznie 12. miejsce w turnieju.

Po zakończeniu kariery zawodniczej Dąbrowski był trenerem w macierzystej Sparcie. Potem działał także w Polskim Związku Hokeja na Trawie oraz w Wielkopolskim Związku Hokeja na Trawie.

W 1980 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Filip Sobczak