Polski Związek Hokeja na Trawie

Co uważasz za najważniejsze szkoleniu? #6

Czas na szósty odcinek naszego cyklu „Co uważasz za najważniejsze w szkoleniu?”. Tym razem rozmawiamy z trenerem AZS AWF Poznań oraz selekcjonerem reprezentacji Polski M-21 Jackiem Adrianem.

W poprzednich odcinkach naszego cyklu swoje przemyślenia na temat szkolenia zaprezentowali: Maciej ZielińskiMateusz Grochal,Maciej WrzesińskiBogusław Kozłowski oraz Robert Grzeszczak. Teraz przyszedł czas na kolejnego szkoleniowca drużyny z „Hokej Superligi”, dziś przepytujemy Jacka Adriana. Co więc jest najważniejsze w szkoleniu zdaniem trenera AZS AWF Poznań oraz „młodzieżówki”? – Myślę, że elementem, nad którym szkoleniowcy powinni skoncentrować się na każdym etapie szkolenia jest technika indywidualna – uważa Jacek Adrian.

Dlaczego to właśnie technika indywidualna jest tak istotna? –  To jest dla mnie elementarz i podstawa. Jeśli opanujemy ją do perfekcji i zaczniemy wykorzystywać w grze, to bez wątpienia wejdziemy na wyższy poziom. Dla mnie przygotowanie techniczne zawodników jest kluczowe – tłumaczy Adrian.

Kiedyś trenerzy przykładali olbrzymią wagę do innych elementów, ale szkolenie na przestrzeni lat na pewno ewoluuje. Dlatego zapytaliśmy trenera Adriana, czy na podstawie swoich ostatnich doświadczeń i obserwacji – między innymi z Mistrzostw Europy do lat 21 w Walencji, które odbyły się kilka miesięcy temu – utwierdził się, że to właśnie wspominana technika indywidualna jest tak istotna w hokeju na trawie?

Myślę, że nie tylko w Walencji było to widoczne. To jest moim zdaniem klucz. Od tego się wszystko zaczyna. Jeśli będziemy wygrywać pojedynki 1 na 1 w defensywie i ofensywie, to będziemy grać lepiej jako drużyna. My odstajemy od czołówki w tym elemencie. Jeszcze w ofensywnych działaniach nawiązujemy walkę, ale w tych defensywnych widać sporą różnicę – mówi nam Jacek Adrian.

Trener Jacek Adrian (pierwszy z prawej w górnym rzędzie) oraz reprezentacja M-21.

Ale to nie jedyny kluczowy element w szkoleniu zawodników. Trener „młodzieżówki” zwraca również uwagę, że zawodnik hokeja na trawie powinien skoncentrować się w treningu na pięciu elementach: poruszanie się z piłką, podanie piłki, przyjęcie piłki, strzał na bramkę oraz umiejętności gry 1 na 1 w defensywie i ofensywie. – Zawodnik, który je opanuje będzie bardzo dobrym hokeistą na międzynarodowym poziomie – mówi Adrian. – Jeśli myślimy o zespole, to na pewno musimy dołożyć do tego przygotowanie fizyczne oraz taktyczne

Trener wyróżnia także „rezerwy”, czyli między innymi psychologię, dietetykę czy przygotowanie mentalne. – Nie zaczynałbym od tych rzeczy, dlatego nazywam je „rezerwami”. Oczywiście są one istotne, ale musimy skoncentrować się między innymi na technice indywidualnej, a potem dokładać kolejne elementy. Tym sposobem dojdziemy do bardzo wysokiego poziomu – twierdzi Adrian.

Cykl „Co uważasz za najważniejsze w szkoleniu?” to nowa edukacyjna inicjatywa Polskiego Związku Hokeja na Trawie. Rozmawiamy w nim z trenerami polskich zespołów i staramy się dowiedzieć, „co uważają za najważniejsze w szkoleniu?”. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych – znajdziecie tam kolejne odcinki.

Filip Sobczak