Polski Związek Hokeja na Trawie

Co uważasz za najważniejsze w szkoleniu? #5

W piątym odcinku naszego cyklu „Co uważasz za najważniejsze w szkoleniu?” rozmawiamy z trenerem WKS Grunwald Poznań oraz asystentem selekcjonera reprezentacji Polski Robertem Grzeszczakiem.

Przypomnijmy, że w minionych odcinkach naszego cyklu swoje przemyślenia zaprezentowali: Maciej ZielińskiMateusz Grochal, Maciej Wrzesiński oraz Bogusław Kozłowski. Robert Grzeszczak również zapoznał się z nimi i przyznał, że w wielu kwestiach zgadza się z przedmówcami. Co jednak uważa za najważniejsze w szkoleniu drużyny seniorskiej? – Myślę, że przede wszystkim to doskonalenie techniki użytkowej, ale również bardzo ważne są też założenia taktyczne oraz stałe fragmenty gry – mówi Robert Grzeszczak. 

Dlaczego właśnie wyszkolenie techniczne? – Trzeba zwrócić uwagę, że zawodnicy muszą wykorzystywać bardzo wiele elementów wyszkolenia technicznego w trakcie spotkań. Dlatego myślę, że właśnie o tym trenerzy powinni pamiętać układając plan treningu – mówi nam Grzeszczak.

Jednak zdaniem szkoleniowca Grunwaldu na treningach nie można oczywiście skupiać się tylko na jednym elemencie, bowiem tak naprawdę kilka czynników składa się na końcowy sukces. – Oprócz techniki użytkowej, taktyki oraz stałych fragmentów ważne jest też przygotowanie fizyczne oraz motoryczne. To wszystko musi ze sobą współgrać – tłumaczy trener WKS.

fot. sportowy-poznan.pl

Czy prowadząc taki zespół jak WKS Grunwald – Mistrz Polski w rozgrywkach halowych oraz na boiskach otwartych – łatwiej jest szlifować konkretne elementy na treningach? – W takim przypadku ważna jest świadomość zawodników. Bardzo istotny jest trening tych wydawałoby się podstaw jak podanie czy przyjęcie. Dlatego wciąż należy je szlifować, bo potem w meczu mogą one decydować o końcowym efekcie – twierdzi Grzeszczak.

Cykl „Co uważasz za najważniejsze w szkoleniu?” to nowa edukacyjna inicjatywa Polskiego Związku Hokeja na Trawie. Rozmawiamy w nim z trenerami polskich zespołów i staramy się dowiedzieć, „co uważają za najważniejsze w szkoleniu?”. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych – znajdziecie tam kolejne odcinki.

Filip Sobczak