Polski Związek Hokeja na Trawie

Co uważasz za najważniejsze w szkoleniu? #2

W drugim odcinku naszego cyklu “Co uważasz za najważniejsze w szkoleniu?” rozmawiamy z trenerem Mateuszem Grochalem.

W pierwszym odcinku głos zabrał trener-debiutant, czyli szkoleniowiec Pomorzanina Toruń Maciej Zieliński. Jego spostrzeżenia przeczytacie po kliknięciu TUTAJ. Tym razem o szkoleniu porozmawialiśmy z Mateuszem Grochalem.

Na początku Grochal powtórzył swoje przemyślenia z kursokonferencji PZHT, która odbyła się na przełomie sierpnia i września w Poznaniu. – W trakcie prezentacji starałem się wyróżnić kilka kluczowych elementów: jakość techniczna, przygotowanie motoryczne (fitness), wiedza taktyczna oraz przygotowanie mentalne – tłumaczy Mateusz Grochal.

Oczywiście przypomniał także, że trening hokeja na trawie musi być dostosowany do poszczególnej grupy szkoleniowej. Jak więc powinien wyglądać trening grup młodzieżowych? – Sądzę, że w przypadku szkolenia młodzieży najważniejsze jest dbanie o szczegóły oraz detale. Zarówno dotyczące podstawowych wzorców ruchowych, jak i jakości technicznej. Począwszy od tego jak dany zawodnik czy zawodniczka stawia stopę podczas biegu (czy używa śródstopia, jak zachowują się biodra) poprzez to jaki stosuje uchwyt kija hokejowego (pozycja lewej, prawej ręki, kąt nachylenia do podłoża), a kończąc na tym jak wygląda faza końcową pchnięcia z krótkiego rogu. To właśnie takie szczegóły, moim zdaniem, na kolejnych etapach rozwoju hokejowego „robią różnicę”. Idealnie jest, gdy trening – poza wspomnianym dbaniem o detale – dostarcza jeszcze fun’u. Sztuką w pracy trenerskiej z młodzieżą jest umiejętne przemycenie tych drobnych elementów poprzez gry i zabawy – twierdzi Grochal.

O czym natomiast trenerzy powinni pamiętać podczas treningu z seniorami? – W przypadku seniorów myślę, że poza naciskiem na ciągłe doskonalenie techniki w oparciu o szczegóły, bardzo istotna jest intensywność. Zarówno ćwiczeń technicznych (liczba kontaktów z piłką) jak również gier wewnętrznych (tempo). Wystarczy spojrzeć na drużyny z tak zwanego top’u: Belgia, Australia czy Niemcy. Proste elementy, wykonywane na wysokiej jakości poparte intensywnością i szybkością podejmowanych decyzji dają piorunujący efekt – kończy Grochal.

Cykl “Co uważasz za najważniejsze w szkoleniu?” to nowa edukacyjna inicjatywa Polskiego Związku Hokeja na Trawie. Rozmawiamy w nim z trenerami polskich zespołów i staramy się dowiedzieć, „co uważają za najważniejsze w szkoleniu?”. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych – znajdziecie tam kolejne odcinki.

Filip Sobczak