Polski Związek Hokeja na Trawie

Euro w Wałczu

Od 6 do 9 lipca w Wałczu odbędą się Mistrzostwa Europy w Hockey 5s. Reprezentacja Polski jest jednym z faworytów turnieju.

W Euro w Polsce weźmie udział 13 zespołów: Armenia, Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Finlandia, Luksemburg, Holandia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina oraz Polska.

Zawody zostaną rozegrane na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Wałczu. Umiejscowiony tam obiekt do hokeja na trawie został oddany do użytku w 2015 roku. Posiada zadaszoną trybunę na kilkaset miejsc.

„Hokej piątkowy” to nowy format hokeja na trawie. Hockey 5s, bo tak właściwie nazywa się ta odmiana hokeja na trawie, został po raz pierwszy zaprezentowany podczas Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Chinach w 2014 roku. Od razu zyskał ogromną popularność i już cztery lata później był jedną z dyscyplin na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Argentynie. W MIO wzięli udział między innymi Polacy. Biało-czerwoni zajęli piąte miejsce.

W minionych latach w Wałczu dwukrotnie odbyły się Mistrzostwa Europy do lat 16 w Hockey 5s. Europejska Federacja wystawiła nam bardzo dobre recenzje za organizacje, stąd możliwość organizacji seniorskiego Euro.

Warto podkreślić, że będą to pierwsze w historii seniorskie Mistrzostwa Europy w Hockey 5s. Patronat honorowym nad tym turniejem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Skład reprezentacji Polski:

 1. Mateusz Popiołkowski – WKS Grunwald Poznań
 2. Maciej Pacanowski – UKH Start 1954 Gniezno
 3. Tomasz Bembenek – KS Pomorzanin Toruń
 4. Gracjan Jarzyński – HTC SW Neuss
 5. Jacek Kurowski – WKS Grunwald Poznań
 6. Maksymilian Koperski – GTHGC Hamburg
 7. Robert Pawlak – AZS Politechnika Poznańska
 8. Jakub Chumeńczuk – WKS Grunwald Poznań
 9. Wojciech Rutkowski – KS Pomorzanin Toruń
 10. Mateusz Nowakowski – KS AZS AWF Poznań

Sztab Szkoleniowy:

 1. Dariusz Rachwalski – selekcjoner
 2. Robert Grzeszczak – trener współpracujący/kierownik
 3. Oliwia Małkiewicz – fizjoterapeutka
 4. Tomasz Kawa – monitoring

Filip Sobczak