Polski Związek Hokeja na Trawie

Co uważasz za najważniejsze w szkoleniu? #4

Czas na czwarty odcinek naszego cyklu „Co uważasz za najważniejsze w szkoleniu?”. Tym razem rozmawiamy z trenerem LKS Rogowo oraz juniorskich reprezentacji Polski Bogusławem Kozłowskim.

Kozłowski również zapoznał się z minionymi odcinkami naszego cyklu i przyznał, że zgadza się z poprzednikami – Maciejem Zielińskim, Mateuszem Grochalem oraz Maciejem Wrzesińskim. Jeśli jednak miałby wyróżnić najważniejszy element, to byłaby to nauka techniki użytkowej. – Oczywiście np. taktyka jest bardzo ważna i musimy o niej pamiętać, ale moim zdaniem powinniśmy szlifować technikę. Jeśli nie nauczymy jej dzieci i młodzieży, to nie możemy myśleć o sukcesach w przyszłości – tłumaczy Kozłowski.

Zdaniem szkoleniowca warto skupić się przede wszystkim na podaniu i przyjęciu w pełnym biegu. To właśnie na te elementy Kozłowski oraz jego asystent Janusz Micał starają się skupiać podczas zgrupowań kadr juniorskich. – Może się wydawać, że to podstawy, ale są one niezwykle ważne. Jeśli nie opanujemy tych rzeczy, to będziemy wiele tracić. Myślę, że Niemcy czy Holendrzy wyszkolili te elementy do niemalże perfekcji u swoich zawodników i potem widać efekty na boisku np. w pojedynkach z naszymi reprezentacjami – mówi Kozłowski.

Bogusław Kozłowski (z lewej) oraz Alicja Koperska podczas analizy jednego ze spotkań reprezentacji Polski.

Do techniki użytkowej trzeba zaliczyć na pewno także umiejętności indywidualne. Kozłowski zwraca uwagę tutaj np. na odpowiednie wykorzystanie tak zwanej techniki „3D” oraz innych elementów technicznych. – Jeśli nauczymy zawodnika odpowiedniej techniki, to on poradzi sobie w każdej części boiska – tłumaczy Bogusław Kozłowski. – Jednak chciałbym podkreślić, że nie chodzi mi o forhend – bekhend w miejscu, bo w tym zawsze byliśmy mocni! Chodzi o wykorzystanie umiejętności technicznych “w ruchu”.

Cykl „Co uważasz za najważniejsze w szkoleniu?” to nowa edukacyjna inicjatywa Polskiego Związku Hokeja na Trawie. Rozmawiamy w nim z trenerami polskich zespołów i staramy się dowiedzieć, „co uważają za najważniejsze w szkoleniu?”. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych – znajdziecie tam kolejne odcinki.


Filip Sobczak