Polski Związek Hokeja na Trawie

Co uważasz za najważniejsze w szkoleniu #3?

W kolejnym odcinku naszego cyklu „Co uważasz za najważniejsze w szkoleniu?” rozmawiamy z trenerem LKS Gąsawa oraz selekcjonerem reprezentacji Polski kobiet Maciejem Wrzesińskim.

Wrzesiński na początku przyznaje, że zapoznał się z poprzednimi odcinkami naszego cyklu i twierdzi, że w wielu kwestiach zgadza się z Maciejem Zielińskim oraz Mateuszem Grochalem. – To prawda, że trudno jest powiedzieć o konkretnym aspekcie, na który powinniśmy postawić. Przygotowanie motoryczne, techniczne oraz taktyczne – to wszystko jest bardzo ważne i trzeba te elementy szlifować u zawodników i zawodniczek – tłumaczy Maciej Wrzesiński.

Jeśli jednak selekcjoner reprezentacji Polski kobiet chciałby wyróżnić jedną rzecz, to byłoby to uświadamianie zawodników (świadomość zawodnika). Co trener ma na myśli? – Hokeista musi wiedzieć, że nasza dyscyplina to nie tylko trening hokejowy. Jeżeli chcemy podnosić swoje umiejętności i wchodzić na wyższe poziomy, to musimy pamiętać, że jesteśmy sportowcami także poza boiskiem. Trzeba ćwiczyć indywidualnie – mam tu na myśli treningi siłowe i motoryczne. Trening hokejowy to uzupełnienie – mówi Wrzesiński.

Trener LKS oraz reprezentacji Polski kobiet uważa również, że niezwykle istotna jest dieta. Dlatego trenerzy ligowi w Polsce powinni przypominać także zawodnikom o odpowiednim żywieniu. – To na pewno niezwykle istotny aspekt w kadrach seniorskich. Jednak zawodnik ligowy, który chciałby się rozwijać musi także o tym pamiętać – mówi Maciej Wrzesiński.

Szkoleniowiec zdradził nam, że warto motywować zawodników także za pomocą nowych technologii. Trener kadry oraz jego hokeistki przed Mistrzostwami Europy w Glasgow utworzyli w mediach społecznościowych zamkniętą grupę, w której informowali się o swoich treningach i „codziennych sukcesach”. – To się sprawdziło. Jeśli któraś z hokeistek zrobiła trening o 6:00, to wstawiała zdjęcie na grupę i napędzała pozostałe. Potem pojawiały się kolejne zdjęcia, pozdrowienia i motywacje do pracy. To także budowanie „team spirit” – mówi nam Wrzesiński.

Cykl „Co uważasz za najważniejsze w szkoleniu?” to nowa edukacyjna inicjatywa Polskiego Związku Hokeja na Trawie. Rozmawiamy w nim z trenerami polskich zespołów i staramy się dowiedzieć, „co uważają za najważniejsze w szkoleniu?”. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych – znajdziecie tam kolejne odcinki.

Filip Sobczak