Polski Związek Hokeja na Trawie

Polki chcą wrócić do „elity”

Od 4 do 10 sierpnia reprezentacja Polski w hokeju na trawie kobiet weźmie udział w Mistrzostwach Europy grupy B w szkockim Glasgow. Celem biało-czerwonych jest awans do grupy A.

Podopieczne Macieja Wrzesińskiego w fazie grupowej zmierzą się z Walią, Turcją i Włochami. W drugiej grupie – „B” – zagrają Szkotki, Ukrainki, Czeszki oraz Austriaczki. Dwie pierwsze ekipy z każdej grupy awansują do półfinałów, gdzie zmierzą się w systemie „na krzyż” – pierwsza drużyna z grupy „A” zagra z drugą z grupy „B” i odwrotnie.

– Oczywiście jedziemy do Szkocji, żeby awansować. Jednak na pewno nie będzie to łatwe zadanie. Przeanalizowałem wszystkie zespoły, które będą grać na Mistrzostwach Europy i wiem, że prezentują one bardzo wyrównany poziom. Dlatego sądzę, że każdy z nich może awansować do „elity” – uważa selekcjoner Maciej Wrzesiński.

Nasza kadra od 15 do 23 czerwca grała w FIH Hockey Series Finals w japońskiej Hiroszimie. Po tym turnieju Polki nie miały wiele wolnego, dostały bowiem szczegółowy plan treningowy przed ME w Glasgow. W ostatnich dniach przygotowań biało-czerwone pokazały, że są w wysokiej formie. Pod koniec lipca na kompleksie AWF w Poznaniu nasze hokeistki rozegrały trzy mecze towarzyskie z reprezentacją Austrii. Dwa pierwsze udało się wygrać – 4:0 oraz 3:1, a ostatni zakończył się remisem 2:2

– To dobry prognostyk przed tymi Mistrzostwami. Cieszę się, że te mecze tak wyszły, bo plan przygotowań był bardzo wymagający. Spotkania z Austriaczkami dały nam wiele. Potwierdziły przede wszystkim, że zespół jest dobrze przygotowany fizycznie. Ale w trakcie tych trzech pojedynków szlifowaliśmy także naszą taktykę. Nie ukrywam, że były mi one bardzo potrzebne – mówi Wrzesiński.

W Glasgow nasza reprezentacja wystąpi w nieco innym składzie niż na FIH Hockey Series Finals. Na liście powołanych jest aż sześć zmian. – Skład jest mieszanką młodych i doświadczonych zawodniczek. Myślę, że bardzo dobra wiadomość to powrót do kadry Natalii Wiśniewskiej. To zawodniczka, która na pewno wniesie wiele doświadczenia, ale także jakości do naszej gry w ofensywie – dodaje Wrzesiński.

Reprezentacja wyrusza do Glasgow jutro (2 sierpnia). Pierwszy mecz – z Turcją – biało-czerwone rozegrają w niedzielę o 11:30 (czas PL).

Harmonogram gier Polek:

04.08.2019 r. 12:30 (czas PL) Polska – Turcja

05.08.2019 r. 18:00 Polska – Włochy

07.08.2019 r. 14:30 Polska – Walia

Runda finałowa – 9-10.08.2019 r.

Lista powołanych:

1. Marlena Rybacha – HC Oranje Rood

2. Magdalena Zagajska – SV Arminen Wiedeń

3. Jowita Hyla – AZS Politechnika Poznańska

4. Weronika Wessołowska – AZS Politechnika Poznańska

5. Wiktoria Błaszyk – AZS Politechnika Poznańska

6.  Natasza Suszyńska – AZS Politechnika Poznańska

7. Amelia Katerla – GHHC Groninghen

8.  Natalia Wiśniewska – HC Royal Antwerp

9. Dżesika Mazur – KS Hokej-Start-Brzeziny

10.  Paulina Reder – HKS Siemianowice Slaskie

11. Marta Kucharska  – GTHGC Hamburg 

12. Monika Polewczak – KS Hokej-Start-Brzeziny

13. Daria Skoraszewska –  AZS Politechnika Poznańska

14. Paula Sławińska – KS Hokej-Start-Brzeziny

15. Karolina Grochowalska – KS Hokej-Start-Brzeziny

16. Sandra Tatarczuk  – UKHT Ósemka Tarnowskie Góry/LOMS

17.  Dominika Nowicka– SV Arminen Wiedeń

18. Martyna Wypijewska – KS Rogowo  

Sztab szkoleniowy:

Maciej Wrzesiński – trener

Łukasz Jułga – trener współpracujący

Tomasz Kawa – trener współpracujący

Maciej Czapczyk– fizjoterapeuta

Filip Sobczak