Polski Związek Hokeja na Trawie

FIH Hockey Men’s Nations Cup odbędzie się w Polsce!

Polska będzie organizatorem turnieju FIH Hockey Men’s Nations Cup. Ostatni raz impreza tej rangi odbyła się w naszym kraju 30 lat temu.

FIH Pro League to międzynarodowe rozgrywki, w których występują najsilniejsze drużyny na świecie. Z kolei wspomniany już Nations Cup to swego rodzaju turniej kwalifikacyjny do PL. Pierwsza edycja Nations Cup odbyła się w zeszłym roku w RPA.

Za nieco ponad 10 miesięcy kwalifikacje do Pro League odbędą się w Polsce. FIH powierzył organizację tej imprezy Polskiemu Związkowi Hokeja na Trawie. Spotkania w ramach NC zostaną rozegrane na stadionie im. Alfonsa Flinika w Gnieźnie. Turniej rozpocznie się 31 maja, a zakończy 9 czerwca.

– W imieniu FIH chciałbym złożyć najszczersze podziękowania PZHT. Mamy fantastycznego gospodarza na wspaniały turniej! Liczę na emocjonujące mecze w cudownej atmosferze! – mówi prezydent FIH Tayyab Ikram. – Miałem ostatnio zaszczyt spotkać się z prezydentem Gniezna Michałem Powałowskim. Byłem pod dużym wrażeniem zaangażowania miasta. Chciałbym mu osobiście podziękować – dodaje.

W Nations Cup w Polsce weźmie udział dziewięć drużyn: Austria, Pakistan, Polska, Francja, Malezja, RPA, Korea, Kanada i Nowa Zelandia (spadkowicz z FIH Pro League).. Do najwyższej klasy rozgrywkowej awans uzyska zwycięzca turnieju w pierwszej stolicy Polski.

– Bez wątpienia to jeden z największych sukcesów naszego Związku w ostatnich latach. Dotychczas mieliśmy spore zaufania wśród przedstawicieli Europejskiej Federacji Hokeja na Trawie. W ostatnim czasie nasze notowania wzrosły także w FIH. Teraz musimy je utrzymać i zorganizować imprezę na światowym poziomie – mówi sekretarz generalny PZHT oraz członek Zarządu FIH Piotr Wilkoński.

Będzie to pierwszy turniej na otwartych boiskach rangi FIH w Polsce od 30 lat. W 1993 roku w Poznaniu odbył się Intercontinental Cup. Wówczas do stolicy Wielopolski przyjechały między innymi Indie, Hiszpania czy Korea.

Filip Sobczak