Polski Związek Hokeja na Trawie

Nasi sędziowie wezmą udział w europejskich szkoleniach

Europejska Federacja Hokeja na Trawie (EHF) poinformowała, że aż troje naszych sędziów weźmie udział w szkoleniach Umpires for Nation (U4N) i Umpires for Europe (U4E). 

EHF nominowała 36 sędziów z całej Europy – 18 do Umpires for Nation  i 18 do Umpires for Europe. W tej pierwszej grupie znaleźli się Mariusz Orzeł oraz Oliwia Mielczarek, a w drugiej Paula Sławińska. Nominację otrzymali również mentorzy – to między innymi Rob Ten Cate z Holandii, Gregory Maya-Perez z Francji czy Liz Pelling z Anglii.

– Jesteśmy zachęceni tak fantastyczną reakcją i wzywamy Związki Narodowe do dalszego nominowania młodych arbitrów w przyszłych latach, oni są kluczowi dla przyszłości hokeja na trawie i tej gry – mówi Inez Cooper z EHF.

W trakcie szkoleń nasi reprezentanci będą sędziować mecze, podczas których będą obserwowani i oceniani przez mentorów. Ponadto wezmą udział w szeregu szkoleń, robić analizy wideo i szlifować inne praktyczne dla sędziów umiejętności. 

W zeszłym roku w Umpires for Europe uczestniczył między innymi Łukasz Orzeł. Nasz arbiter zdradza, że podczas szkolenia otrzymał opiekuna, z którym analizował mecze, a później – już po powrocie do Polski – utrzymywał z nim kontakt. Zwieńczeniem współpracy było sędziowanie meczu seniorów w kraju mentora – w przypadku Łukasza była to Wielka Brytania.

– Uczestnictwo w tych szkoleniach to na pewno bardzo ważny krok. Jeśli ktoś chce sędziować na międzynarodowym poziomie, to wręcz niezbędny – mówi Łukasz Orzeł. – Cieszę się, że w ostatnich latach w końcu nasi młodzi sędziowie mogą wyjeżdżać za granicę i zobaczyć na czym polega sędziowanie na międzynarodowym poziomie.

Fot. FotoHockey

Filip Sobczak