Polski Związek Hokeja na Trawie

Polacy Wicemistrzami Europy!

Reprezentacja Polski do lat 21 zdobyła srebrny medal Halowych Młodzieżowych Mistrzostw Europy w hokeju na trawie. W finale biało-czerwoni przegrali z gospodarzami, reprezentacją Austrii po karnych zagrywkach 3:4. W regulaminowymi czasie gry padł remis 3:3.

Halowe Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w hokeju na trawie odbywały się od 11 do 13 stycznia w Wiedniu. W imprezie wzięło udział osiem najlepszych młodzieżowych reprezentacji w Europie. Polska znalazła się w grupie B wraz z reprezentacją Włoch, Rosji oraz Turcji.

Podopieczni Jacka Adriana wywalczyli awans z grupy z pierwszego miejsca, ale z pewnymi problemami. Biało-czerwoni pokonali Włochów (3:1) i Turcję (3:2) oraz zremisowali z reprezentacją Rosji (3:3). W fazie finałowej – w półfinale – zmierzyliśmy się z zespołem, który zdobył drugie miejsce w grupie A, czyli ze Szwajcarią. 

W meczu o finał Helweci prowadzili po pierwszej połowie 2:1, ale w drugiej odsłonie Polacy zagrali perfekcyjnie i ostatecznie wygrali 5:2. W finale na biało-czerwonych czekali już Austriacy, którzy pokonali Włochów 5:1.

Spotkanie finałowe lepiej rozpoczęli laskarze Jacka Adriana, ale do przerwy był remis – 1:1. Aczkolwiek w drugich dwudziestu minutach nasza kadra po raz kolejny w tym turnieju zagrała składniej, szybciej i odpowiedzialniej. Efekt bardzo szybko był widoczny na tablicy wyników. Nasi zdobyli dwie bramki i było 3:1. Niestety, końcówka należała do gospodarzy, którzy doprowadzili do wyrównania. 

Dlatego o złotym medalu musiały rozstrzygnąć karne zagrywki. W nich lepsi okazali się Austriacy, którzy zwyciężyli 4:3. W meczu o brąz Szwajcaria pokonała Włochy 2:1.

Przypomnijmy, że na początku 2017 roku w Lizbonie nasza reprezentacja pokonała Austrię (5:4) w finale Halowych Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Dwa lata później lepsi okazali się Austriacy.

Skład reprezentacji:

Marcin Kitkowski – AZS AWF Poznań

Aleksander Szewerda – AZS Politechnika

Bartosz Strzemkowski – LKS Gąsawa

Dominik Karulak – AZS AWF Poznań

Jacek Kurowski – Schwarz-Weiss Neuss

Mateusz Nowakowski – AZS AWF Poznań

Krystian Sudoł – Pomorzanin Toruń

Maksymilian Koperski – LKS Rogowo

Tomasz Bembenek – LKS Rogowo

Eryk Bembenek – LKS Rogowo

Jakub Chumeńczuk – LKS Gąsawa

Mikołaj Głowacki – WKS Grunwald Poznań

Sztab szkoleniowy:

Jacek Adrian – trener

Zbigniew Kulpa – trener współpracujący

Łukasz Kosmaczewski – trener współpracujący 

Krzysztof Jankiewicz – fizjoterapeuta

Filip Sobczak