Polski Związek Hokeja na Trawie

Maradona hokeja na trawie przyjeżdża do Polski!

Pakistańczyk Shahbaz Ahmed, uznawany za Maradonę hokeja na trawie, przyjedzie do Polski. W przyszłym tygodniu Ahmed odwiedzi dwa polskie miasta.

Shahbaz Ahmed to jeden z najpopularniejszych hokeistów na trawie na świecie. Dziś 51-latek jest już na zasłużonej „sportowej emeryturze” i aktualnie zasiada w zarządzie Światowej Federacji Hokeja na Trawie (FIH). Jednak jeszcze jakiś czas temu zachwycał swoim talentem i umiejętnościami fanów hokeja na trawie na całym świecie.

Shahbaz Ahmed to w swoim kraju żyjąca legenda hokeja na trawie. Do drużyny narodowej dołączył w 1986 roku i szybko między innymi dzięki nietuzinkowym umiejętnościom został kapitanem. Z opaską na ramieniu doprowadził swoją reprezentację do Mistrzostwa Świata w 1994 roku. Dwa lata później zagrał na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie, na których Pakistan zajął szóste miejsce. Ahmed dzięki swoim występom na olimpiadzie stał się popularny nie tylko wśród fanów hokeja na trawie. Dziennikarze na całym świecie zaczęli nazywać go „Maradoną hokeja na trawie”.

Jego talent został oczywiście szybko zauważony przez europejskie kluby. W 1996 roku Ahmed został zawodnikiem holenderskiego Oranje Zwart, a potem przez kilka lat imponował swoją grą kibiców Harvestehuder THC z niemieckiej Bundesligi.

Aktualnie Ahmed – tak jak wcześniej wspomnieliśmy – zasiada w zarządzie FIH i zajmuje się między innymi propagowaniem hokeja na trawie. Już niedługo zamierza promować naszą dyscyplinę także w Polsce. Shahbaz Ahmed pozytywnie odpowiedział na zaproszenie Polskiego Związku Hokeja na Trawie i oficjalnie potwierdził, że w najbliższych dniach odwiedzi nasz kraj. Ten wybitny hokeista na trawie weźmie udział w dwóch specjalnych treningach. Pierwszy odbędzie się już w najbliższy czwartek (31 października) o 16:00 na kompleksie AWF przy ul. Królowej Jadwigi w Poznaniu, a drugi w sobotę (2 listopada) o 12:00 na stadionie im. Alfonsa Flinika w Gnieźnie.

– Jest nam bardzo miło, że tak wybitna postać dla hokeja na trawie jak Shahbaz Ahmed przyjął nasze zaproszenie – mówi prezes PZHT Jacek Sobolewski. – Cieszę się, że Ahmed przeprowadzi treningi z hokeistami aż w dwóch polskich miastach. Teraz bierzemy się do pracy, żeby przygotować jak najlepiej te dwa wydarzenia.

Treningi z Shahbazem Ahmedem są otwarte dla wszystkich chętnych. Wystarczy przyjść w czwartek (31 października) o 16:00 na kompleks AWF przy ul. Królowej Jadwigi w Poznaniu lub w przyszłą sobotę (2 listopada) o 12:00 na stadion im. Alfonsa Filnika w Gnieźnie. Podczas treningów odbędą się również darmowe testy sprawnościowe, które przeprowadzą wykwalifikowani trenerzy.

Filip Sobczak