Polski Związek Hokeja na Trawie

Za nami Mistrzostwa Polski w hokeju na trawie

25 i 26 maja w Poznaniu na kompleksie AWF przy ul. Królowej Jadwigi zostaną rozegrane Finały Mistrzostw Polski w hokeju na trawie.

Pierwszego dnia Mistrzostw odbędą się dwa pojedynki półfinałowe kobiet. W inauguracyjnym meczu – o 11:00 – zagra pierwsza drużyna po rundzie zasadniczej – AZS Politechnika Poznańska z czwartą – KS Rogowo. – Mam nadzieję, że będziemy walczyć o medal. Nie ukrywam, że sezon nie był dla nas dobry. Mieliśmy sporo problemów kadrowych, ale na Finały będziemy mieć pełny skład, dlatego myślę, że kibice zobaczą zupełnie inny zespół – twierdzi Weronika Sosińska z KS Rogowo.

W drugim półfinale – o 13:00 – KS Hokej Start Brzeziny podejmie UKHT Ósemka Tarnowskie Góry. – Chcemy zagrać o złoto. Mamy drużynę złożoną z różnych pokoleń i myślę, ze ten miks młodzieży i doświadczenia może nam bardzo pomóc. Mimo, że kilka razy w tym sezonie już grałyśmy z naszymi rywalkami, to uważam, że możemy je zaskoczyć. To kwestia dobrego przygotowania – mówiła Ania Lipka z Ósemki Tarnowskie Góry.

Spotkania seniorek o złoty i brązowy medal odbędą się w niedzielę. W nieco innej formule zagrają panowie. Do Finałów awansowały cztery najlepsze zespoły po rundzie zasadniczej, ale od razu będą walczyć o medale. – W Final Four, jeśli można tak to teraz nazwać, nastąpiły zmiany. Uznaliśmy, że będziemy promować drużyny, które w rundzie zasadniczej zdobyły największą liczbę punktów. Dlatego dwa pierwsze zespoły zagrają dwumecz o złoty medal, a dwa kolejne o brązowy. Myślę, że jest to sprawiedliwe rozwiązanie – tłumaczy Krzysztof Rachwalski z PZHT.

W sobotę o 15:00 rozpocznie się mecz o 3. miejsce pomiędzy drużynami z miejsc 3-4 po rundzie zasadniczej – KS Warta Poznań – LKS Rogowo. Rewanż w niedzielę. – Liczę na to, że wygramy. Naszym celem jest medal. Dwumecz będzie bardzo wyrównany, bo pokazały to wyniki w rundzie zasadniczej. Jesteśmy przyzwyczajeni do intensywnych weekendów – w rundzie wiosennej mieliśmy trzy podwójne kolejki, więc nie będzie to dla nas nowość – powiedział Michał Wachowiak z Warty Poznań.

Dwie godziny później na boisku przy ul. Królowej Jadwigi odbędzie się pojedynek o złoty medal – Pomorzanin Toruń kontra WKS Grunwald Poznań. Rewanż 24 godziny później.

Ostatni raz oba zespoły spotkały się dwa tygodnie temu – 12 maja. Mecz w Toruniu zakończył się remisem 4:4, ale w karnych zagrywkach lepsi okazali się podopieczni Piotra Żółtowskiego. – To był wypadek przy pracy. W weekend myślę, że istotna będzie tak zwana „dyspozycja dnia”. Na pewno drużyny są wyrównane. Może zadecydować szczęście lub dyspozycja bramkarzy. Ważne będą też stałe fragmenty gry, dlatego ostatnio ćwiczyliśmy na treningach karne zagrywki – powiedział dyrektor sportowy WKS Grunwald Poznań Jerzy Wybieralski

Przy kompleksie AWF pojawią się niezwykle oryginalne atrakcje dla dzieci i młodzieży: Hokejowy Labirynt, Giganci WipeOut oraz Arena Gladiatora. Wszystko wskazuje, że to ta ostatnia atrakcja będzie cieszyć się największą popularnością.

– Na Arenie Gladiatora zawodnicy po starcie wspinają się po pajęczej sieci oddzielnymi torami. Potem przechodzą po związanych linach na drugi brzeg mostu zakończonego stromą zjeżdżalnią. Wbiegają na pojedynczą długą kładkę i muszą pokonać dystans uważając na rozbujane gilotyny. Na koniec pokonują tor przeszkód i wpadają na metę – zapowiadają organizatorzy.

Na poznańskim AWF nie zabraknie także strefy gastronomicznej. Znajdą się na niej między innymi „Bajkowe Naleśniki” oraz food trucki. Natomiast nieco starsi będą mogli zobaczyć strefę pojazdów przyszłości i auta pokazowe – Nissan oraz Tesla – a także wypić oryginalne piwo, które będzie serwować browar „Moczybroda”. 

Harmonogram gier:

25.05.2019 r. (sobota)

11.00 – I półfinał MP kobiet – AZS Politechnika Poznańska – KS Rogowo 2:0 (0:0)

13.00 – II półfinał MP kobiet – KS Hokej Start Brzeziny – UKHT Ósemka Tarnowskie Góry 3:3 (1:0), karne zagrywki 3:1

15.00 – mecz o III miejsce MP mężczyzn – KS Warta Poznań – LKS Rogowo 3:4 (2:2)

17.00 – Finał Mistrzostw Polski mężczyzn – WKS Grunwald Poznań – KS Pomorzanin Toruń 2:2 (2:1)

26.05.2019 r. (niedziela) 

11.00 – mecz o III miejsce MP kobiet – UKHT Ósemka TG – KS Rogowo 1:0 (0:0)

13.00 – mecz o III miejsce MP mężczyzn – KS Warta Poznań – LKS Rogowo 4:3 (2:2), karne zagrywki 3:2

15.00 – Finał Mistrzostw Polski kobiet – AZS Politechnika Poznańska – KS Hokej Start Brzeziny 1:3

17.00 – Finał Mistrzostw Polski mężczyzn – WKS Grunwald Poznań – KS Pomorzanin Toruń 3:0

Filip Sobczak