Polski Związek Hokeja na Trawie

O równości płci

Za nami webinarium FIH Academy na temat „Równości Płci”. W spotkaniu wzięli udział między innymi prezydent EHF Marijke Fleuren, kapitan reprezentacji Belgii Thomas Briels czy członkini EHF Magda Nazaret.

Hokejowe organizacje coraz częściej pochylają się nad równością płci w naszym sporcie. Na przestrzeni lat systematycznie organizowane są konferencje czy spotkania na ten temat. W tym tygodniu odbyło się kolejne. 

W webinarium FIH Academy na temat „Równości Płci” wzięło udział aż 70 przedstawicieli różnych organizacji i federacji. Goście opowiadali, jak w ich krajach i środowiskach hokejowych równość płci jest wprowadzana w życie. 

– Jedna federacja dla kobiet i mężczyzn, te same programy rozwoju dla kobiet i mężczyzn, wkład finansowy na równym poziomie oraz jednakowe wynagrodzenie za grę, angażowanie i otwieranie tych samych możliwości dla kobiet trenerów i sędziów jak dla mężczyzn – to tylko kilka przykładów kroków, jakie goście uznali za istotne w rozwoju równości płci – mówi członkini EHF Magda Nazaret, która brała udział w webinarium.

Na spotkaniu byli obecni także Wanri Venter i Stephen Rogers. To pierwsza w historii mieszana para powołana do sędziowania meczów Pro League mężczyzn i kobiet. Zapytany o opinie na ten temat kapitan reprezentacji Belgii Thomas Briels przyznał, że nikt z jego drużyny nie skupiał uwagi na tym, że spotkanie sędziuje kobieta.

Podczas webinarium podkreślano, że w równości płci nie chodzi o obsadzanie wysokich stanowisk na siłę kobietami. Liczą się kompetencje i właściwe przygotowanie.  A te są osiągalne na równym poziomie przez kobiety i mężczyzn. 


Filip Sobczak