Polski Związek Hokeja na Trawie

PZHT rozpoczął współpracę z Siecią Badawczą Łukasiewicz

W tym tygodniu przedstawiciele PZHT oraz zawodniczki i zawodnicy reprezentacji Polski gościli w jednym z instytutów z Sieci Badawczej Łukasiewicz w Krakowie. Nasi kadrowicze mieli przeprowadzone specjalistyczne badania. Efektem mają być odpowiednio dopasowane wkładki do butów do hokeja na trawie.

Kilkugodzinna wizyta w placówce przy ul. Zakopiańskiej w Krakowie była bardzo intensywna. Hokeistki i hokeiści reprezentacji Polski – Julia Balcerzak, Marta Kucharska, Martyna Wypijewska, Maksymilian Koperski oraz Jakub Janicki – musieli poddać się specjalistycznym testom – w programie było między innymi skanowanie stopy czy przechodzenie przez mapę rozmieszczenia nacisku stopy.

– Chcieliśmy zorientować się, czy stopy hokeistów są prawidłowo ukształtowane. Dowiedzieliśmy się o tym stosując skaner 3D, który przeanalizował bryłę stopy. Ponadto wykonaliśmy badania rozmieszczenia nacisku na powierzchniowej stronie stopy podczas chodzenia. To badanie pokazało, czy osoba prawidłowo chodzi. Na koniec wykonaliśmy wkładki, które będą podpierały stopę w trakcie aktywności fizycznej i mam nadzieję, że ułatwią uzyskiwanie lepszych wyników – powiedział nam dr Robert Gajewski z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Przemysłu Skórzanego.

Już niedługo nasi kadrowicze otrzymają spersonalizowane wkładki do swoich butów. Jak wspomniał dr Gajewski, będą podpierać stopę, więc będzie się ona mniej męczyć i wpłynie na wytrzymałość sportowca. Wkładka może również chronić przed wystąpieniem mikrouszkodzeń. – Oczywiście nie jest ona w stanie chronić przed urazami kontaktowymi, ale tych w hokeju na trawie jest przecież mało. Dlatego można powiedzieć, że generalnie na pewno zwiększy wytrzymałość – sportowiec będzie mógł dłużej aktywnie uczestniczyć w zajęciach czy zawodach – tłumaczy dr Gajewski.

Do tej pory Instytut stosował wkładki między innymi dla piłkarzy oraz lekkoatletów. – Mam nadzieję, że nasza pomoc przyczyni się również do sukcesów hokeistów na trawie – mówi dr Gajewski.

Wizyta w krakowskim Instytucie była początkiem współpracy pomiędzy Instytutem Przemysłu Skórzanego z Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Polskim Związkiem Hokeja na Trawie. Jej koordynatorem będzie członek Zarządu PZHT Jakub Seraczyn z Krakowa. – Sieć Badawcza Łukasiewicza buduje mosty pomiędzy biznesem i nauką, ale łamie pewne granice i schematy, dlatego w Instytucie gościliśmy także hokeistów. To moment, w którym rozpoczęliśmy współpracę Instytutu z hokejem na trawie. Myślę, że na tym się nie skończy i będziemy niedługo gościć kolejnych hokeistów. Chcemy, żeby kadra naukowa Instytutu ułatwiała komfort pracy naszym sportowcom – mówi Jakub Seraczyn.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z naszej wizyty w Instytucie. Już niebawem opublikujemy także relację wideo.

Filip Sobczak