Polski Związek Hokeja na Trawie

Noworoczny Opłatek Klubu Olimpijczyka PZHT

Już 13 lat działa Klub Olimpijczyka Polskiego Związku Hokeja na Trawie mający swą siedzibę w Poznaniu. Jest organizacją otwartą dla osób związanych z „zielonym” hokejem, a więc: zawodniczek i zawodników, olimpijczyków, reprezentantów, trenerów, sędziów i działaczy.

Tradycyjnie w okresie świąteczno-noworocznym Klub Olimpijczyka przygotowuje uroczyste, Opłatkowe Spotkanie. Tak jak i w latach poprzednich, z udziałem blisko 30 osób, kolejne odbyło się w starym budynku Politechniki Poznańskiej przy ul. Przystań 1 w Poznaniu na Piotrowie 8 stycznia 2020 roku.

Dolegliwości zdrowotne nie pozwoliły tym razem na czynne uczestnictwo w spotkaniu: Prezesom Honorowym Antoniemu Karwackiemu i rektorowi poznańskiej AWF, prof. Jerzemu Smorawińskiemu, a także dwom przedstawicielom hokejowej rodziny Czajków: Bernardowi i Ryszardowi.

Prezes Klubu Olimpijczyka Henryk Kaczmarek powitał dostojnych gości: gospodarza gmachu w którym odbyło się spotkanie – rektora PP prof. Tomasza Łodygowskiego, prezesa PZHT – Jacka Sobolewskiego, prezes Wielkopolskiego ZHP – Ewę Wybieralską,  reprezentującego marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, dyrektora Departamentu Sportu Mariusza Kubiaka i reprezentującego dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania dr Ewę Bąk – Pawła Sobczaka. Wymienieni skierowali wiele ciepłych słów adresowanych do członków Klubu Olimpijczyka. Rektor PP prof. Łodygowski poinformował o tym, że w 2020 roku budynek przy ul. Przystań 1 zostanie przebudowany, ale jego uczelnia nie pozwoli na to aby nasz klub stał się „bezdomnym”.

Henryk Kaczmarek z satysfakcją zaznaczył, że w Opłatkowym Spotkaniu wzięło udział 9 hokejowych olimpijczyków: sześciu z 1972 roku z Monachium: Jerzy Czajka, Zbigniew Juszczak I, który otrzymał z rąk prezesa Klubu Olimpijczyka 162 legitymację klubową, Stanisław Kaźmierczak, Marek Kruś, Stefan Otulakowski i Józef Wybieralski, dwóch z 1980 roku z Moskwy: Mariusz Kubiak i Jerzy Wybieralski oraz Paweł Sobczak z 2000 roku z Sydney. Był tym razem obecny również Andrzej Tomczak, jeden trenerów męskiej  olimpijskiej reprezentacji w 1980 roku w Moskwie. Niestety, w nowym roku 2020 w Tokio zabraknie zarówno polskich hokeistek, jak i naszych hokeistów. Tak już jest od lat dwudziestu…

Prezes Klubu Olimpijczyka zwięźle zdał sprawę z tego czym zajmowaliśmy się w minionym roku. Był to m.in. udział w: poznańskiej części obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, X Gali Poznańskiego Sportu, w pierwszych w kraju obchodach 100-lecia PKOl. Regionalnej Rady Olimpijskiej w Bydgoszczy z udziałem Henryka Kaczmarka i członków Rady Klubu Olimpijczyka PZHT Bogdana Andrzejewskiego i Piotra Marcinkowskiego.

Dwaj przedstawiciele naszego klubu zostali szczególnie uhonorowani. Antoni Karwacki za całokształt działalności w hokeju na trawie, głównie historycznej podczas podsumowania 2019 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu oraz Józef Wybieralski tytułem Super Seniora Poznańskiego Sportu podczas X Gali Poznańskiego Sportu.

Klub Olimpijczyka tradycyjnie bardzo czynnie wspierał dwa międzynarodowe turnieje halowe organizowane przez Wartę Poznań: 25. Młodzików i 6. Juniorów i Juniorek do lat 16.

Bardzo udaną formę popularyzacji hokeja stanowiło spotkanie w Szkole Podstawowej nr 19 na Ratajach z udziałem olimpijczyka z Monachium w 1972 roku Stefana Otulakowskiego, którego uczniom przedstawił prezes Henryk Kaczmarek.

Była też i na koniec chwila ciszy poświęcona ludziom hokeja, którzy rozstali się z nami w minionym roku: Ryszarda Karczaka, kresowiaka, twórcę hokeja w Gliwicach, Alojzego Kaczmarka, współtwórcę hokeja w Rogowie, olimpijczyka z Monachium Henryka Grotowskiego i jego brata Ryszarda Grotowskiego oraz Roberta Sandułowa, wychowanka Warty, a także zawodnika Grunwaldu Poznań.

Tekst: Andrzej Kuczyński

fot. nadesłane