Polski Związek Hokeja na Trawie

Niemcy Mistrzami Europy. Polska na siódmym miejscu

Reprezentacja Polski zajęła siódme miejsce na Halowych Mistrzostwach Europy w Berlinie. Złote medale zdobyli gospodarze. Niemcy w finale pokonali 6:3 reprezentację Austrii, której trenerem jest Polak Tomasz Szmidt.

Biało-czerwoni dobrze rozpoczęli trzydniowy turniej w Berlinie. Na inaugurację pokonaliśmy Ukrainę 5:4. Tego samego dnia podopieczni Jacka Adriana grali z jednym z faworytów do złotego medalu – reprezentacją Austrii. Po niezwykle zaciętym spotkaniu przegraliśmy 3:5. Stawką trzeciego meczu w fazie grupowej – z Rosją – był półfinał. Niestety biało-czerwoni minimalnie ulegli 4:5.

Te wyniki sprawiły, że trafiliśmy do grupy „C” i graliśmy o miejsca 5-8. W pierwszym starciu podejmowaliśmy reprezentację Czech. Na minutę przed końcem Polska prowadziła 3:2, ale rywale zdołali zdobyć jeszcze trzecią bramkę. W ostatnim meczu – z reprezentacją Belgii – walczyliśmy nie tylko o zajęcie 5. miejsca na HME, ale także awans do Halowych Mistrzostw Świata (pięć drużyn z HME w Berlinie uzyskało kwalifikacje do HMŚ). Na początku czwartej – ostatniej – kwarty biało-czerwoni prowadzili nawet 4:3, ale wtedy wyższy bieg wrzucili nasi rywale. Szybko zdobyli dwie bramki i selekcjoner Jacek Adrian postanowił zaryzykować i zdjąć bramkarza. Niestety rywale zdobyli jeszcze dwie bramki, a biało-czerwoni żadnej. Ostatecznie Polacy zajęli siódme miejsce.

W meczu o brązowy medal Holendrzy rozgromili Rosjan 11:3, a w finale po niezwykle emocjonującym spotkaniu gospodarze – Niemcy – pokonali 6:3 Austriaków. Reprezentację Austrii do wicemistrzostwa Europy poprowadził pochodzący z Ciechocinka Tomasz Szmidt.

Warto podkreślić także, że Polskę na Halowych Mistrzostwach Europy w Berlinie reprezentował sędzia Łukasz Zwierzchowski. Polak był rozjemcą w czterech spotkaniach.