Polski Związek Hokeja na Trawie

Za nami wartościowe sparingi z HC Mińsk

Od 27 do 29 grudnia w Gąsawie odbyły się konsultacje szkoleniowe reprezentacji Polski mężczyzn oraz kobiet. W trakcie tych kilku dni obie kadry rozegrały po cztery spotkania z białoruskim zespołem HC Mińsk.

Reprezentacje Polski mężczyzn oraz kobiet przygotowują się do Halowych Mistrzostw Europy, które zostaną rozegrane w styczniu 2020 roku. W niedzielę obie nasze reprezentacje zakończyły konsultacje szkoleniowe, które przez trzy dni odbywały się w Gąsawie. Była to nie tylko okazja do wspólnych treningów, ale także test-meczów. Obie nasze reprezentacje rozegrały po cztery mecze towarzyskie z białoruskim zespołem HC Mińsk.

– Uważam, że w kontekście Halowych Mistrzostw Europy mecze towarzyskie z tak mocnym przeciwnikiem mogą nam wyjść tylko na dobre. Teraz trenerzy mają dużo materiału do analizy, który pozwoli im podjąć w niedalekiej przyszłości odpowiednie decyzje taktyczne i personalne – mówi kierownik wyszkolenia PZHT Krzysztof Rachwalski. – Cieszy także progres obu reprezentacji. W piątek nie wyglądało to dobrze, ale w kolejnych dniach zdecydowanie poprawiliśmy grę.

Biało-czerwone wygrały jeden mecz, jeden zremisowały, a dwa przegrały. Jak te pojedynki ocenia selekcjoner kadry Maciej Wrzesiński? – Na pewno jestem zadowolony z tych spotkań. Graliśmy po raz pierwszy w tym składzie. Próbowałem gry na dwie piątki – jedna doświadczona, a druga złożona z młodszych zawodniczek. Wyglądało to całkiem nieźle, a mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej – tłumaczy Wrzesiński.

Podopieczne Macieja Wrzesińskiego zdecydowanie lepiej spisywały się w dwóch ostatnich sparingach. Dlaczego zdaniem selekcjonera naszej kadry te dwa najlepsze mecze jego drużyna rozegrała na koniec konsultacji? – Trzecie spotkanie było zdecydowanie najlepsze. Strzeliliśmy trzy bramki ze stałych fragmentów, a pozostałe po składnych akcjach. Dziewczyny wykonywały sporo założeń taktycznych. Poprawiliśmy też grę w defensywie i przy obronie krótkich rogów. W ostatnim meczu zaś, wynik, czyli remis był zasłużony. Graliśmy lepiej niż w pierwszych meczach, ale było widać, że brakowało już trochę sił – to był ostatni pojedynek – komentuje dla nas Maciej Wrzesiński.

Dwa zwycięstwa, remis i jedna porażka – to bilans podopiecznych Jacka Adriana. Selekcjoner kadry mężczyzn jest również usatysfakcjonowany z zakończonej właśnie konsultacji szkoleniowej w Gąsawie.  – Generalnie jestem zadowolony, bo zagraliśmy cztery wartościowe sparingi. Ta drużyna bardzo ich potrzebowała. HC Mińsk to silny zespół klubowy. 3/4 tej ekipy to reprezentacja Białorusi. Hokeiści zza naszej wschodniej granicy pokazali nam, gdzie tkwią nasze słabości. Teraz musimy nad nimi popracować – mówi Jacek Adrian.

Kibicom na pewno rzucił się w oczy wynik pierwszego meczu z HC Mińsk. Podopieczni Jacka Adriana przegrali w nim aż 0:7. Skąd się wzięła ta wysoka porażka? – Wynik nie odzwierciedla gry. Mieliśmy pięć krótkich rogów i kilka 100. proc. sytuacji. Takie mecze nie mogą się nam zdarzać, ale to był efekt pierwszego meczu. Od razu weszliśmy na mecz z drużyną klubową, która na co dzień trenuje ze sobą, a w dodatku była po dobrze obsadzonym turnieju w Moskwie – dodaje Adrian.

Teraz przed biało-czerwonymi kolejny etap przygotowań do HME. Już w czwartek (2 stycznia) reprezentacja Polski mężczyzn rozpocznie konsultację w Poznaniu. Natomiast panie spotkają się ponownie kilka dni później – 8 stycznia – w Rogowie. O kolejnych etapach przygotowań biało-czerwonych do HME będziemy na bieżąco informować na stronie naszej Federacji oraz w naszych mediach społecznościowych. Bądźcie z nami.

Wyniki spotkań reprezentacji mężczyzn:

27.12.2019 r. Polska – HC Mińsk 0:7 (0:3)

28.12.2019 r. Polska – HC Mińsk 6:4 (3:1)

28.12.2019 r. Polska – HC Mińsk 5:3 (3:1)

29.12.2019 r. Polska – HC Minsk 1:1 (1:0)

Wyniki spotkań reprezentacji kobiet:

27.12.2019 r. Polska – HC Mińsk 3:4 (2:1)

28.12.2019 r. Polska – HC Mińsk 1:5 (0:2)

28.12.2019 r. Polska – HC Mińsk 5:2 (3:1)

29.12.2019 r. Polska – HC Mińsk 2:2 (1:1)


Filip Sobczak