Polski Związek Hokeja na Trawie

Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie. Piąte miejsce Polaków, siódme Polek.

Cała hokejowa Polska z uwagą śledziła poczynania młodych hokeistek i hokeistów podczas historycznego występu w  Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich, które w dniach  07-14 października 2018 roku odbyły się w stolicy Argentyny – Buenos Aires. Polki po porażce w ćwiećfinale z reprezentacją Indii w walce o miejsca 5-8 musiały uznać wyższość Austriaczek oraz w pokonanym polu pozostawiły reprezentację Namibii. Ostatecznie pozwoliło to na zajęcie 7 miejsca w turnieju olimpijskim.  Zmagania wygrała reprezentacja Argentyny.

Klasyfikacja końcowa turnieju kobiet:

 1. Argentyna
 2. Indie
 3. Chiny
 4. RPA
 5. Australia
 6. Austria
 7. POLSKA
 8. Namibia
 9. Urugwaj
 10. Zimbabwe
 11. Meksyk
 12. Vanuatu

Trener Bogusław Kozłowski o występie Polek:

“Udział w III Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Buenos Aires był niesamowitym przeżyciem i ukoronowaniem pracy wykonanej w ostatnich 3 latach przez zawodniczki i cały sztab. Celem minimum było wywalczenie awansu do ćwierćfinału. Wiedzieliśmy, że w w dalszej fazie turnieju możemy się spotkać z  reprezentacjami należącymi do światowej czołówki. 

W walce o pierwszą czwórkę turnieju “odpadliśmy” po dobrym meczu z późniejszym srebrnym medalistą Igrzysk – reprezentacją Indii.

Byliśmy chwaleni  za grę w defensywie, natomiast szwankowała gra w ofensywie. Oddawaliśmy mało strzałów przez co nasz dorobek bramkowy nie był imponujący.

Turniej obfitował w niespodzianki (wygrana Namibii z Australią, RPA z Australią, remis Chin z Austrią) co pokazuje że nie było słabych drużyn.

Gra przy pełnych trybunach, ogromne zainteresowanie hokejem na trawie, życzliwość i uśmiechy na twarzach mieszkańców Buenos Aires na zawsze zostaną w pamięci całego teamu, a ogromny bagaż doświadczeń i nawiązywanie walki w meczach z wyżej notowanymi krajami powinny zaprocentować w przyszłości”.

fot. Szymon Sikora/Polski Komitet Olimpijski

Reprezentacja Polski juniorów podobnie jak juniorki nie sprostała w ćwiećfinale Hindusom. W strefie 5-8 Polacy pokonali Bangladesz i w karnych zagrywkach Australię zajmując ostatecznie 5 miejsce w turnieju.

Klasyfikacja końcowa turnieju mężczyzn:

 1. Malezja
 2. Indie
 3. Argentyna
 4. Zambia
 5. POLSKA
 6. Australia
 7. Austria
 8. Bangladesz
 9. Meksyk
 10. Kanada
 11. Kenia
 12. Vanuatu

Trener Mateusz Grochal o występie biało-czerwonych:

“Myślę, że zajęte ostatecznie 5 miejsce na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich, i to zdobyte w takim stylu z przeciwnikiem z najwyższej półki, nie przynosi wstydu. Muszę przyznać, iż mieliśmy aspiracje i potencjał na to aby powalczyć o medale. Po drodze do fazy pucharowej napotkaliśmy kilka przeciwności, natomiast należy zauważyć, iż z każdym z medalistów nawiązaliśmy walkę a spotkania te obfitowały w emocje. Osobiście bardzo cieszę się i dziękuję drużynie za charakter i ducha walki jaki pokazaliśmy na tym turnieju. Postawa jaką zaprezentowaliśmy pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość…“

fot. Szymon Sikora/Polski Komitet Olimpijski

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!