Aktualności

Zmarł Jan Flinik – ostatni z gnieźnieńskich muszkieterów

 

27 kwietnia 2017 roku zmarł w Gnieźnie 84-letni Jan Flinik, ostatni ze słynnego tercetu braci Fliników. Wcześniej odeszli: Alfons Flinik (rocznik 1926) i Henryk Flinik (rocznik 1928).

Dwukrotny, wraz z braćmi, olimpijczyk. Uczestnik igrzysk w Helsinkach, gdzie debiutowała reprezentacja Polski w hokeju na trawie w 1952 roku oraz w Rzymie w 1960 roku.

Gnieźnianin. Urodzony w tym mieście 9 października 1932 roku. Napastnik. 11-krotny mistrz Polski ze Spartą Gniezno (występującą w rozgrywkach hokejowej ekstraklasy także pod nazwami Stella i Spójnia), najlepszą drużyną w kraju w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku oraz – podczas służby wojskowej – raz w OWKS Wrocław.

Wraz z bratem Henrykiem debiutował w reprezentacji Polski w meczu z Czechosłowacją, 4 września 1949 roku. Także z tym bratem zakończył występy w narodowym zespole 3 września 1960 roku w spotkaniu z Australią podczas igrzysk olimpijskich w Rzymie. W sumie w reprezentacji zagrał w 40 meczach. Strzelił w nich 24 bramki. Był najskuteczniejszym z tercetu braci Fliników.

Zasłużony Mistrz Sportu. Odznaczony Srebrnym i Brązowym Medalem za wybitne osiągnięcia sportowe. Wyróżniony Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Hokeja na Trawie.

Dla młodszych generacji hokeistów Jan Flinik był jednym z niedoścignionych wzorów. Naszej dyscyplinie sportu bardzo go będzie brakowało.

Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 2 maja o 12:00 na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie przy ulicy Kłeckoskiej.

 

Najbliższym Jana Flinika przekazujemy w imieniu hokejowej rodziny wyrazy serdecznego współczucia.


Cześć Jego Pamięci!

Newsletter — zapisz się