Aktualności

90 lat Polskiego Związku Hokeja na Trawie - Gala jubileuszowa

 

 

Polski hokej na trawie to dyscyplina sportowa o ponad stuletniej tradycji. 1 lipca 1907 roku odbył się mecz, który dał początek tej tradycji. Miał on miejsce we Lwowie na boisku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Współzawodniczyły w nim zespoły: I Lwowski Klub Piłki Nożnej i Pogoń Lwów. Kilkanaście lat później, 31 października 1926 roku zebrały się polskie kluby w celu powołania Polskiego Związku Hokeja na Trawie. To dzięki zaangażowaniu ówczesnych sportowców, trenerów i działaczy możemy dziś obchodzić jubileusz dziewięćdziesięciolecia istnienia naszego Związku.

Rocznice takie przywołują wspomnienia, odżywają w naszej pamięci ludzie dzięki, którym hokej w Polsce nadal istnieje, przypominają nam się największe sukcesy laskarzy oraz wydarzenia sportowe, które wzmocniły pozycję międzynarodową polskiego hokeja na trawie. Pierwszy start reprezentacji mężczyzn w igrzyskach olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku podniósł rangę polskiego hokeja na świecie. Reprezentacje męskie pięciokrotnie uczestniczyły w igrzyskach olimpijskich, w 1952, 1960, 1972, 1980, 2000 roku, reprezentacja kobieca raz w 1980 roku. Sześciokrotnie Polacy grali w finałowych turniejach Mistrzostw Świata, miało to miejsce w 1975, 1978, 1981/1982, 1986, 1998, 2002 roku; systematycznie uczestniczyli w Mistrzostwach Europy i raz w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata. Do światowej czołówki hokeja halowego należą męskie zespoły zarówno reprezentacyjne, jak i klubowe. Seniorzy w 2003, 2007, 2011 roku zostali wicemistrzami świata. Młodzieżowa reprezentacja wielokrotnie sięgała po medale Mistrzostw Europy. Klubowym mistrzem kontynentu był Pocztowiec Poznań. Ponadto miejsca na podium w Halowych Mistrzostwach Europy zajmowały reprezentacje: seniorów, młodzieżowe reprezentacje męskie i żeńskie oraz zespoły klubowe: Grunwald Poznań i Pocztowiec Poznań. Sukcesy w zawodach halowych osiągały także reprezentacje żeńskie, zdobywając wielokrotnie medale Mistrzostw Europy.

Polscy sędziowie hokeja na trawie są wysoko oceniani, uczestniczą w igrzyskach olimpijskich, prowadzą najważniejsze turnieje międzynarodowe. Nasi działacze są powoływani na dyrektorów liczących się imprez hokejowych.

Wielokrotnie Polski Związek Hokeja na Trawie był organizatorem międzynarodowych turniejów, o randze mistrzowskiej. Doceniono osiągnięcia PZHT przyznając nam w 1967 roku puchar Paula Leautey’a, a w 1988 roku nagrodą specjalną Rene Franka za popularyzację hokeja.

Nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie ciężka i systematyczna praca wszystkich członków rodziny hokejowej. Obchodzony dziś jubileusz, to nie tylko czas wspomnień, także okazja by wszystkim zawodnikom, działaczom, sędziom i przyjaciołom hokeja serdecznie podziękować. To wy tworzyliście historię Polskiego Związku Hokeja na Trawie, dziś dziękuję Wam za to.

Andrzej Grzelak

W dniu 28.10.2016r. o godzinie 16:00 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą miejsce założenia Polskiego Związku Hokeja na Trawie przy ul. Masztalarskiej w Poznaniu.

 

Uprzejmie informujemy, że w związku z obchodami jubileuszu 90-lecia Polskiego Związku Hokeja na Trawie, w Urzędzie Pocztowym Poznań 2 przy ul. Głogowskiej 17 w Poznaniu, przez okres jednego miesiąca począwszy od dnia 28.10.2016 stosowany będzie okolicznościowy datownik, którego zapowiedź można zobaczyć klikając tutaj.


Zaprojektowana została również okolicznościowa karta pocztowa

 

 

 

 

Newsletter — zapisz się