Młodzieżowa reprezentacja Polski kobiet

Młode Polki po raz drugi halowymi mistrzyniami Europy

Reprezentantki Polski sięgnęły w Pradze po raz drugi po tytuł młodzieżowych halowych mistrzyń Europy. Poprzednio w 2007 roku w Wiedniu. W sumie po raz czwarty z halowych ME do lat 21 wracają z medalami. W 2005 r. w Pradze były trzecie, a dwa lata temu w szkockim Stirling - drugie.

Podopieczne trenerów Krzysztofa Rachwalskiego i współpracującego z nim Leszka Henslera, jako jedyny zespół, wygrały w stolicy Czech wszystkie mecze. Najpierw w grupie B 11. Młodzieżowych Halowych ME pokonały: w piątek, 25 stycznia 7:0 (3:0) Szwecję oraz w tym samym dniu 3:2 (1:1) Czeszki, a w sobotę Portugalię 2:0 (1:0). W półfinale, choć przegrywały 0:2 z broniąca tytułu niewygodną Białorusią, pokonały ją 3:2 (0:1). Wreszcie w finale zwyciężyły Czeszki aż 4:0 (0:0)!

Turniej oczami trenera Krzysztofa Rachwalskiego: „ Na inaugurację bardzo pewne zwycięstwo ze Szwecją bez straty bramki. Z kolei wieczorny piątkowy mecz z Czeszkami był  najlepszy w tej fazie turnieju. Dziewczyny prowadziły w nim 1:0, 2:1 i 3:2. Gdyby dobrze wykonywały krótkie rogi wynik byłby wyższy. Na 3 minuty przed końcem Czeszki wycofały bramkarkę. Gdy grały w przewadze mieliśmy „setkę” na 4:2, ale i tak spokojnie wygraliśmy mecz. Spotkanie z Portugalią było trudne dlatego, że rywalki od początku do końca tylko broniły się całym zespołem. Byliśmy dobrej myśli przed półfinałem z Białorusią. Dość długo dziewczyny grały nieskutecznie. Widać było jednak presję. Przegrywały 0:2. Już chciałem wycofać bramkarkę, gdy Joanna Wittke zdobyła kontaktowego gola. Potem w dwóch minutach dwie bramki strzeliła Magda Zagajska!

W finale Czeszki przystąpiły do rywalizacji po dwóch bardzo wysokich zwycięstwach: w grupie 11:1 ze Szwedkami i 10:1 w półfinale z Rosjankami. Mecz z gospodyniami był bardzo trudny do przerwy. Polki strzeliły jednak pierwsze gola i przejęły inicjatywę. Świetnie na dodatek broniła nasza bramkarka Marta Kucharska. Na dwie minuty przed końcem Czeszki wycofały bramkarkę. I straciły dwa gole. Jestem pełen uznania dla perfekcyjnej, znakomitej taktycznie gry dziewczyn w finale, który był najlepszym spektaklem mistrzostw!”

Leszek Hensler, trener współpracujący i kierownik reprezentacji Polski. W 2007 roku, także w roli szkoleniowca współpracującego, świętował z zespołem i trenerem Jerzym Wybieralskim pierwsze halowe mistrzostwo Europy do lat 21 w Wiedniu. „ Dziewczyny w każdym meczu potwierdzały, że były w Pradze najlepsze. W finale przeszły same siebie. Czeszki zdecydowanie atakowały. Miały przewagę. Nie potrafiły sobie jednak poradzić ze świetnie dysponowaną Martą Kucharską. W całym turnieju dała sobie strzelić zaledwie cztery bramki. W finale, jeszcze przy wyniku 0:0 obroniła rzut karny. A w sumie nie dała się pokonać przy siedmiu krótkich rogach i dwóch powtórzonych! Rewelacja!!

W każdym ze spotkań w wyjściowym składzie Polek zagrały: w bramce Marta Kucharska (AZS Politechnika Poznańska) i w polu – Marta Kruszyński (Real Club Polo Barcelona), Oriana Walasek,Weronika Wessołowska i Joanna Wittke (wszystkie AZS PP) oraz Paula Sławińska (Start Brzeziny). Zmienniczkami były: Amelia Katerla i Magdalena Zagajska (obie Dwójka Nysa), Weronika Wojtaś i Martyna Wypijewska (obie LKS Rogowo) oraz Natalia Majchrzak (LKS Rogowo). Z Portugalią i Szwecją zagrała także bramkarka Anna Gabara (Start Brzeziny). Średnia wieku zespołu – 20,1 lat.

Bramki dla biało-czerwonych zdobyły: po 4 – Paula Sławińska i Magdalena Zagajska, po 3 – Natalia Majchrzak i Oriana Walasek, po 2 – Amelia Katerla i Joanna Wittke oraz jedną – Weronika Wessołowska.