Klub Olimpijczyka

Jan Górny i Józef Wybieralski z medalami PKOl wręczonymi przez Prezesa Marka Łbika

Prezes obchodzącego 100-lecie kultowego Klubu Sportowego „Warta” Poznań Marek Łbik przyjął zaproszenie Klubu Olimpijczyka Polskiego Związku Hokeja na Trawie i wziął udział w posiedzeniu tego gremium. I okazja do tej wizyty i rocznica „zielonych” były szczególne.

Wcześniej, 15 września 2012 roku w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się wspaniała Gala 100-lecia Warty. Tam wśród wyróżnionych znaleźli się członkowie hokejowego Klubu Olimpijczyka. Antoni Karwacki,  Prezes PZHT w latach 1978 - 1988 i zarazem Prezes Honorowy PZHT został honorowym członkiem Warty. Natomiast  Srebrne Medale za Zasługi dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego otrzymali: Andrzej Ptak, olimpijczyk z Rzymu i Jerzy Wybieralski, olimpijczyk w podwójnej roli, jako zawodnik w 1980 r. w Moskwie i jako trener męskiej reprezentacji Polski w Sydney w 2000 roku. W Auli UAM osobiście wyróżnienia wręczali Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz sternik „zielonych” Marek Łbik.  

Nie wszyscy mogli wziąć udział w Gali 100-lecia Warty. Dlatego jej Prezes, w imieniu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, wręczył podczas październikowego spotkania Klubu Olimpijczyka Srebrne Medale za Zasługi dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego jego członkom, warciarzom: Janowi Górnemu, olimpijczykowi z 1960 r. w Rzymie oraz najstarszemu z trzech braci Wybieralskich – Józefowi Wybieralskiemu, olimpijczykowi z 1972 r. w Monachium, a także – jako jednemu z dwóch polskich hokeistów oprócz legendarnego Alfonsa Flinika – reprezentantowi Europy w 1975 roku w meczu z Francją. Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Wizyta Marka Łbika był okazją do rozmów na temat kondycji klubu-jubilata. W tym także sekcji hokeja na trawie. Prezes „zielonych” dał do zrozumienia, że nadal w stowarzyszeniu, którym jest Warta, funkcjonowanie – poza autonomiczną sekcją piłki  nożnej, która ma od blisko dwóch strategicznego sponsora firmę deweloperską „Family House” – każdej z pięciu sekcji jest oparte w pierwszej kolejności na składkach jej członków oraz pozyskiwaniu dotacji i wsparcia nawet drobnych sponsorów z zewnątrz.

W związku z wizytą Marka Łbika w naszym Klubie Olimpijczyka godzi się przypomnieć, że wygrał on plebiscyt na najlepszego zawodnika w 100-letniej historii klubu. Dwukrotnie ten jeden z najbardziej utytułowanych polskich kajakarzy uczestniczył on w igrzyskach olimpijskich: w 1980 r. w Moskwie i w 1998 r. w Seulu. Jako jedyny z warciarzy, właśnie w  stolicy Korei Południowej, wywalczył dwa medale: srebrny w kanadyjkowych dwójkach (C 2) na 500 m oraz brązowy w kanadyjkowych dwójkach na 1000 m. Obydwa wspólnie z Markiem Dopierałą z Górnika Czechowice-Dziedzice. Był też dwukrotnym mistrzem świata, czterokrotnym wicemistrzem świata oraz dwukrotnym brązowym medalistą MŚ. Ma też na swym koncie 36 mistrzostw Polski.

Wspominano podczas spotkania w Klubie Olimpijczyka, że mekką wodniaków czyli kajakarzy i wioślarzy, ale też przez wiele lat hokeistów na trawie był  Oddział Centralnego Ośrodka Sportu w Wałczu.  Stąd bliskie kontakty przedstawicieli tych dyscyplin sportowych. Gość podczas swobodnej rozmowy odsłaniał kulisy przygotowań do najważniejszych imprez międzynarodowych. W tym narodzin wspaniałego, jak się później okazało duetu Marków Łbika i Dopierały, choć na początku wiele wskazywało na to, że ci dwaj nigdy nie sięgną wspólnie po żadne sukcesy.

Andrzej Kuczyński

Poniżej zdjęcia z posiedzenia Klubu Olimpijczyka PZHT

Newsletter — zapisz się