Klub Olimpijczyka

13 Międzynarodowy Sejmik Klubów Olimpijczyka, Regionalnych Rad Olimpijskich i Szkół im. Polskich Olimpijczyków

W dniach 13-15 maja 2011 roku w Białymstoku w obiektach Politechniki Białostockiej spotkali się przedstawiciele Klubów Olimpijczyka, ich reprezentantów w Radach Olimpijskich oraz szkół noszących imię Polskich Olimpijczyków, zaproszeni przedstawiciele z Litwy i Białorusi oraz liczne grono olimpijczyków i medalistów zarówno krajowych jak i z Białorusi.

 Po raz pierwszy w Sejmiku uczestniczył  przedstawiciel Klubu Olimpijczyka PZHT, którym był  Henryk Kaczmarek.

 Program Sejmiku był bardzo bogaty i obejmował całą gamę problematyki działalności w terenie szeroko rozumianej „rodziny olimpijskiej”, Jej roli w propagowaniu idei olimpijskich, rozwoju sportu, sportu w szkołach, pracy wychowawczej i krzewieniu postaw prosportowych, organizowanych spotkaniach z olimpijczykami, masowych biegów sportowych, uczestnictwie w wielkich imprezach sportowych typu mistrzostwa kontynentu, świata czy igrzyskach olimpijskich.

Sejmik sprawnie przeprowadzony pod wspólnym  przewodnictwem gospodarza Prezesa Podlaskiej Rady Olimpijskiej Janusza Kochana oraz posła Wojciecha Ziemniaka, znanego nie tylko w kraju Klubu Olimpijczyka  Jantar w Racocie odbywał się przy udziale Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego, Sekretarza Generalnego PKOL-u, jednocześnie medalisty olimpijskiego Adama Krzesińskiego, lokalnych władz samorządowych wojewódzkich i miejskich.

 W Sejmiku uczestniczyło wielu olimpijczyków i medalistów z różnych igrzysk olimpijskich jak np. Wojciech Fortuna pierwszy polski złoty medalista w sportach zimowych z Sapporo w 1972 roku, mistrzowie olimpijscy z Białorusi Irina Sziłowa (strzelectwo - Seul 1988, świetnie mówiąca po polsku), Aleksander Kurłowicz (ciężarowiec  - Seul 1988 i Barcelona 1992), a także Marek Leśniewski (kolarz - srebro Seul 1988) Piotr Markiewicz (kajakarz - brąz Atlanta 1996),  Adam Wysocki-kajakarz czterokrotny olimpijczyk,  Małgorzata Guzowska LA i wielu innych olimpijczyków z Podlasia.

 Na wstępie obrad Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Adam Krzesiński w obszernym wystąpieniu przedstawił tematykę działalności prowadzonej przez osoby nie związane przecież zawodowo lecz społecznie z ruchem olimpijskim i wysoko ocenił ich efekty i zaangażowanie. Zwrócono też uwagę na fakt, że jednak część klubów i Rad Regionalnych jest niewidoczna w swej działalności. Sporo czasu poświęcono współpracy z władzami lokalnymi oraz zaangażowaniem w pracach i projektach na rzecz sportu jak infrastruktura sportowa, ścieżki rowerowe, hale , baseny, boiska do użytku różnych dyscyplin sportu.

Gospodarze obrad Sejmiku pobyt uprzyjemnili 1,5 godzinnymi występami artystycznymi w tym piosenkarzy Janusza Laskowskiego z jego znanymi przebojami Żółty jesienny liść, Beata, Kolorowe jarmarki, a także młodego piosenkarza i jednocześnie sportowca o pięknym głosie Łukasza Łukaszewicza oraz  świetnej grupy tanecznej Kadryl.

Uczestnicy Sejmiku brali udział w uroczystym otwarciu Sejmiku przez Prezesa PKOL-u Andrzeja Kraśnickiego na Stadionie Miejskim w Białymstoku połączonym z otwarciem finałowych zawodów LA szkół średnich, z pełnym ceremoniałem olimpijskim.

W ostatnim dniu Sejmiku można było przedstawić informację o działalności Klubów Olimpijczyka przez przedstawicieli tych klubów. Z tej okazji skorzystał kol. Henryk Kaczmarek, który w 15 minutowym wystąpieniu przedstawił najistotniejsze cele  i rezultaty działalności Klubu Olimpijczyka PZHT podpierając się danymi dotyczącymi występów polskich  hokeistów na trawie nie tylko na igrzyskach olimpijskich, ale także imprezach rangi światowej czy europejskiej. Przedstawił geografię hokeja na trawie w Polsce zachęcając do włączenia w swej działalności popularyzacji sportu i rozwoju dyscyplin olimpijskich hokej na trawie. Zwrócił uwagę na korzyści  wynikające z organizacji Klubów Olimpijczyka w środowisku ludzi związanych z jedną dyscypliną sportu jako integrującą środowisko oraz wspólne działania ludzi znających problemy tej samej dyscypliny sportowej.  Reakcją na to wystąpienie było wyrażenie opinii przez przewodniczącego Sejmiku Prezesa Janusza Kochana, że hokej na trawie jest piękną i interesującą dyscypliną sportu ,o czym miał okazję sam się przekonać już podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium oglądając 3 mecze hokeja na trawie naszej reprezentacji.

 Na zakończenie należy dodać, że organizatorzy Sejmiku uprzyjemnili pobyt uczestnikom organizując wycieczkę do Puszczy Białowieskiej i Muzeum w Białowieży organizując przy tej okazji spotkanie integracyjne rodziny olimpijskiej przy ognisku w siole Budy k. Białowieży z udziałem grup folklorystycznych z Hajnówki oraz częstując kulinarnymi przysmakami regionalnymi.

Innym cennym efektem jest nawiązanie kontaktów z licznymi Klubami Olimpijczyka (a jest ich w Polsce około 200), co powinno zaowocować zainteresowaniem się szerzej przez ludzi oddanych sprawom sportu hokejem na trawie.

{gallery}klub_olimpijczyka/zdjecia_sejmik{/gallery}

Newsletter — zapisz się