Polski Związek Hokeja na Trawie

Odeszli od nas w ostatnich miesiącach

Początek listopada – czas, w którym wspominamy tych, którzy odeszli.

…”Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (…)
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna (…)
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego…”

ks. Jan Twardowski

W ciągu minionych dwunastu miesięcy odeszli od nas między innymi:

Bogdan Andrzejewski – zmarł 7 listopada 2021 roku, miał 69 lat. W swojej karierze występował w poznańskich klubach – KS Warta Poznań oraz KKS Lech Poznań. Zdobył dwukrotnie mistrzostwo Polski oraz dwukrotnie wicemistrzostwo Polski. Był reprezentantem Polski do lat 21. W ostatnich latach był zaangażowanym członkiem działającego przy PZHT Klubu Olimpijczyka. Przez cztery ostatnie kadencje zasiadał w Radzie Klubu.

Aleksander Ciążyński – zmarł 11 listopada 2021 roku, miał 76 lat. W swojej karierze grał w Sparcie Gniezno i WKS Grunwald Poznań. W 1966 roku zdobył Mistrzostwo Polski z „Wojskowymi”. Przez 10 lat grał w reprezentacji Polski – łącznie wystąpił 30. razy z “orzełkiem na piersi”. W 1972 roku wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Monachium.  

Zbigniew Łój – zmarł 4 stycznia 2022 roku, miał 77 lat. Grający na pozycji bramkarza Łój był przez całą karierę – od 1959 do 1974 roku – związany z HKS Siemianowiczanka. W 1970 roku zdobył ze swoim klubem wicemistrzostwo Polski. W tym samym roku wystąpił w Mistrzostwach Europy w Brukseli, a dwa lata później na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. Łącznie z „orzełkiem na piersi” rozegrał 16 spotkań. W 1972 roku otrzymał honorowy tytuł „Zasłużony Mistrz Sportu”.

Zbigniew Micał – zmarł 10 stycznia 2022 roku, miał 88 lat. Micał przez całą karierę – od 1950 do 1965 roku – był związany z KS Piast Gliwice. W klubie ze Śląska grał razem ze swoimi braćmi Romanem, Sylwestrem i Janem.

Jan Malik – zmarł 10 lutego 2022 roku, miał 93 lata. Jako zawodnik występował w KS Warta Poznań. Po zakończeniu kariery był kierownikiem sekcji hokeja na trawie. Zasłynął jednak z tego, że był wybitnym działaczem Polskiego Związku Hokeja na Trawie. Pełnił funkcje członka Zarządu, sekretarza, wiceprezesa i w końcu prezesa PZHT. Był jednym z najbardziej zasłużonych propagatorów i organizatorów hokeja na trawie kobiet. 

Benedykt Gamza – zmarł 12 marca 2022 roku, miał 62 lata. Jako zawodnik był związany z KS Górnik Siemianowice. W 1976 roku wywalczył z tym klubem Puchar Polski. W trakcie swojej przygody z hokejem występował w młodzieżowej reprezentacji Polski. Po zakończeniu kariery był trenerem grup młodzieżowych w macierzystym Górniku. Prowadzone przez niego zespoły zdobywały medale HMP oraz MP. Zapamiętamy go także jako trenera na śląskich makroregionach.

Stanisław Jóskowiak – zmarł w maju, miał 59 lat. Stanisław Jóskowiak był przez całą karierę – od 1974 do 2005 roku – związany z LKS Rogowo. W 1982 roku wywalczył ze swoim klubem wicemistrzostwo Polski. Wcześniej w latach 1978/79/81 zdobywał medale MP Juniorów.

Józef Czachor – zmarł 30 maja 2022 roku, miał 88 lat. Czachor był w naszym środowisku wielkim autorytetem. W dodatku hokeiści wspominają, że był po prostu przyjaznym człowiekiem. Pomagał zawodnikom i działaczom w poradach, leczeniu kontuzji, urazów oraz przeprowadzaniu operacji.

Michał Pajek – zmarł 9 lipca 2022 roku, miał 40 lat. Był zawodnikiem klubów UKS Mustangi Michałkowicie oraz HKS Sieminowiczanka.

Leszek Dzierżewicz – zmarł 25 lipca 2022 roku, miał 66 lat. To burmistrz Ciechocinka, który swoją funkcję sprawował od siedmiu kadencji. Na ten urząd po raz pierwszy został wybrany blisko 25 lat temu. Burmistrz Dzierżewicz kochał sport. Uczestniczył i wspierał hokejowe wydarzenia w Ciechocinku.

Aleksander Wrona – zmarł we wrześniu, miał 82 lata. Był zawodnikiem AZS Katowice w latach 1955-72. Z akademickim zespołem zdobył dwukrotnie tytuł HMP (1962 oraz 1972) oraz srebrny medal HMP (1971). Był również reprezentantem Polski. Z “orzełkiem na piersi” wystąpił 75 razy. Wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 roku w Monachium. Również w tym roku zdobył nagrodę Zasłużony Mistrz Sportu.

Stanisław Kasprzyk – zmarł 23 września, miał 79 lat. Od 1955 roku uprawiał hokej w Sparcie Gniezno. Z tym klubem był związany przez niemal całą karierę, poza grą w WKS Grunwald Poznań w czasie służby wojskowej. Wystąpił w 49 meczach reprezentacji narodowej, strzelając dwie bramki. Brał udział w debiucie Polski w finałach mistrzostw Europy w Brukseli w 1970 roku. Wystąpił również na Olimpiadzie w 1972 roku. Otrzymał tytuł “Zasłużonego Mistrza Sportu”. Po zakończeniu kariery zawodniczej został działaczem hokejowym w Gnieźnie, występował również w turniejach Old Boys.

Filip Sobczak