Polski Związek Hokeja na Trawie

Brązowy medal na Mistrzostwach Europy

Polscy hokeiści na trawie wywalczyli w Wałczu brązowy medal mistrzostw Europy w Hockey 5s. Złote medale zdobyli Holendrzy, którzy w finale pokonali Belgów.

W Euro w Polsce wzięło udział 13 zespołów – Armenia, Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Finlandia, Luksemburg, Holandia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina oraz Polska – które zostały podzielone na dwie grupy.

W fazie grupowej biało-czerwoni zagrali z Ukrainą, Chorwacją, Cyprem, Luksemburgiem, Armenią i Belgią. Podopieczni Dariusza Rachwalskiego wygrali pięć spotkań i awansowali do półfinału.

W meczu o finał Polacy trafili na faworytów turnieju, czyli Holendrów. Pomarańczowi wygrali 5:3, ale przy stanie 4:3 Polacy mieli sporo okazji do wyrównania.

O 3. miejsce biało-czerwoni zagrali ze Szwajcarią. Do przerwy był remis, ale w drugiej połowie gospodarze rozegrali fantastyczny kwadrans i ostatecznie wygrali 8:2. W meczu o złoto Holendrzy pokonali Belgów 4:1.

Trzecie miejsce na Euro w Wałczu oznacza, że Polacy awansowali do Mistrzostw Świata, które w 2024 roku odbędą się w Omanie.

Zawody zostały rozegrane na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Wałczu. Były to pierwsze w historii seniorskie Mistrzostwa Europy w Hockey 5s. Patronat honorowy nad tym turniejem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Holandia – Polska 5:3 (2:1)

Mecz o 3. miejsce: Polska – Szwajcaria 8:2 (1:1)

Finał: Holandia – Belgia 4:1 (3:0)

Końcowa klasyfikacja mistrzostw Europy: 1. Holandia, 2. Belgia, 3. Polska, 4. Szwajcaria, 5. Austria, 6. Ukraina, 7. Turcja, 8. Chorwacja, 9. Cypr, 10. Finlandia, 11. Szwecja. 12. Luksemburg, 13. Armenia.

Najlepszym zawodnikiem Mistrzostw został Jacek Kurowski (Polska), a bramkarzem Mateusz Popiołkowski (Polska). Koronę króla strzelców zdobył Fabian Unterkiercher z Austrii.