Polski Związek Hokeja na Trawie

Antoni Karwacki – legenda polskiego hokeja na trawie

W niedzielę (24 października) odszedł od nas Antoni Karwacki. Był prezesem PZHT, działał również w Polskim Komitecie Olimpijskim. Miał 89 lat.

Antoni Karwacki zostanie zapamiętany przez środowisko hokeja na trawie przede wszystkim jako prezes PZHT. Tę funkcję sprawował przez 10 lat – od 5 maja 1978 r. do 18 listopada 1988 r. To był świetny okres dla polskiego hokeja na trawie – reprezentacja Polski mężczyzn zagrała dwukrotnie na Mistrzostwach Świata – w Bombaju i Londynie, a obie nasze kadry – mężczyzn i kobiet – wystąpiły na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie. Na Olimpiadzie w Rosji Karwacki pełnił funkcję kierownika obu drużyn.

Był również członkiem, zastępcą przewodniczącego i przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Polskiego Komitetu Olimpijskiego w latach 1981-1992. Badał dzieje hokeja – był autorem lub współautorem licznych prac o hokeju. Razem z Andrzejem Kuczyńskim napisali słynną książkę „80 lat Polskiego Związku Hokeja na Trawie”.

W 1999 roku został honorowym prezesem Polskiego Związku Hokeja na Trawie i to właśnie w tej roli pojawiał się w ostatnich latach na hokejowych arenach. Za swoją działalność na rzecz hokeja na trawie został wyróżniony również przez FIH (Międzynarodowa Federacja Hokeja na Trawie) oraz MKOl (Międzynarodowy Komitet Olimpijski). Był związany z naszą dyscypliną do ostatnich dni swojego życia. 

– Pana Antoniego będę wspominać w samych superlatywach, ale nie tylko ja. W środowisku jest to prawdziwy autorytet. Był oddany naszej dyscyplinie i miał rozległą wiedzę na jej temat. Jest też dobrze oceniany za pracę podczas pełnienia funkcji prezesa PZHT. Bez wątpienia to niezwykła postać dla polskiego hokeja na trawie – mówi prezes PZHT Rafał Grotowski.

Antoni Karwacki urodził się 9 maja w Ostrowie Wielkopolskim. W wieku 19 lat przyjechał do Poznania. Ukończył prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studia podyplomowe na AE w Poznaniu i ATR w Bydgoszczy. Był działaczem gospodarczym, szefem przedsiębiorstw miejskich w Poznaniu, dyrektorem Okręgu Poczty i Telekomunikacji w latach 1975-1991.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się od mszy św. we wtorek (2 listopada) o godz. 9:30 w kościele pw. św. Jana Bosko przy ul. Warzywnej w Poznaniu. Dalsza część odbędzie się o godz. 12.00 na Cmentarzu Miłostowo od ul. Warszawskiej.

Składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia Rodzinie oraz Bliskim. Łączymy się w bólu.

Polski Związek Hokeja na Trawie

Filip Sobczak