Polski Związek Hokeja na Trawie

Zagramy o Mistrzostwa Świata

We wtorkowy poranek reprezentacje Polski wyruszyły na Europejskie Kwalifikacje do Mistrzostw Świata. Kobiety zagrają o awans we włoskiej Pizie, a mężczyźni w walijskim Cardiff. Oba turnieje będą rozgrywane równolegle – od 21 do 24 października.

To ważne turnieje, bo po pierwsze gramy o udział w Mistrzostwach Świata, a po drugie zbieramy punkty do rankingu FIH, które są bardzo ważne w perspektywie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich. Jako Związek zrobiliśmy wszystko, żeby zagrać w tych Kwalfikacjach i dobrze przygotwać nasze kadry – mówi Rafał Grotowski, prezes PZHT.

W Europejskich Kwalifikacjach do Mistrzostw Świata Kobiet wystąpi osiem zespołów – Polska, Białoruś, Francja, Walia, Rosja, Irlandia, Szkocja i Włochy. Turniej będzie rozgrywany systemem pucharowym. Eliminacje rozpoczną się od ćwierćfinałów – zwycięzcy zagrają o finał, a przegrani o miejsca 5-8. Awans do Mistrzostw Świata wywalczy tylko jedna drużyna – zwycięzca Turnieju Kwalifikacyjnego w Pizie. 

Reprezentacja Polski na początek zagra ze Szkocją. – To przeciwnik bardzo trudny. Grają podobnie jak Walijki, z którymi ostatnio graliśmy i dwukrotnie wygraliśmy. Trudno cokolwiek powiedzieć, jak będzie wyglądał pierwszy mecz w turnieju, bo takie spotkania są zawsze bardzo trudne. Kto wejdzie lepiej w ten pojedynek, to osiągnie końcowy sukces – mówi selekcjoner reprezentacji Polski Janusz Micał.

Również od 21 do 24 października o awans do Mistrzostw Świata zagra reprezentacja Polski mężczyzn. W Europejskich Kwalifikacjach do MŚ w Cardiff wystąpią – Irlandia, Austria, Szkocja i Włochy, Francja, Walia oraz Rosja. Ten turniej również będzie rozgrywany systemem pucharowym, ale awans do Mistrzostw wywalczą dwie drużyny – finaliści turnieju w Cardiff.

„Mecz o wszystko” biało-czerwoni rozegrają z reprezentacją Francji. – Wiemy dobrze, że Francuzi są wyżej sklasyfikowani od nas. Na pewno to nie będzie łatwe spotkanie. Większość zawodników reprezentacji Francji już od lat występuje w tej drużynie i wiem na co ich stać. Jednak podkreślam, że jedziemy do Walii po awans do Mistrzostw Świata – mówi kapitan zespołu Jacek Kurowski.

Kwalifikacje odbędą się od 21 do 24 października. Obie reprezentacje wyruszyły na turnieje we wtorkowy poranek. Kobiety pierwszy mecz zagrają w czwartek o 14:00, a panowie o 11:00

Celem obu reprezentacji jest oczywiście awans. Pamiętajmy, że nie zawsze jest tak, że faworyt wygrywa. W przeszłości jako reprezentant Polski grałem w wielu turniejach, na których reprezentacja Polski nie była najwyżej notowana, a sprawiała niespodzianki – powiedział Rafał Grotowski, prezes PZHT.

Filip Sobczak