Polski Związek Hokeja na Trawie

Inspirujący Bartosz Żywiczka

Bartosz Żywiczka otrzymał od nas wyróżnienie “Inspirujący”. Asystent trenera reprezentacji Polski mężczyzn w 2020 roku wyciągnął człowieka z pożaru i uratował mu życie. 

Do tego zdarzenia doszło w czerwcu 2020 roku w kamienicy przy ul. Słowackiego w Toruniu. Paliło się w mieszkaniu sąsiada Żywiczki. Zawodnik Pomorzanina ruszył z pomocą – najpierw gasił ogień wodą, a potem wyciągnął nieprzytomnego mężczyznę z mieszkania.

– Kiedy udało się ugasić płomienie, zauważyłem, że na podłodze leży sąsiad. Próbowałem go ocucić, ale był wyraźnie zamroczony. Wyciągnąłem go za nogi na korytarz. Czułem, jak mnie przydusza, dlatego poprosiłem sąsiadów o pomoc w przetransportowaniu rannego na dół kamienicy – mówił Bartosz Żywiczka.

Służby na drugi dzień nieoficjalnie przyznawały, że gdyby nie bohaterskie zachowanie Bartosza Żywiczki, to raczej nie udałoby się uratować życia człowiekowi, który znajdował się w płonącym mieszkaniu.

Przypomnijmy, że w styczniu Polski Związek Hokeja na Trawie wyróżnił osoby, które w 2020 roku przyczyniły się do rozwoju, popularyzacji i dobrego wizerunku hokeja na trawie. Ze względu na pandemię pamiątkowe statuetki możemy wręczać dopiero teraz.

Filip Sobczak