Polski Związek Hokeja na Trawie

Wyjątkowy sezon w wyjątkowych czasach

Epidemiczny sezon 2020/21 w hokeju na trawie przechodzi do historii. W miniony weekend poznaliśmy najlepsze drużyny w kraju.

Drugi raz z rzędu musieliśmy w kombinacyjny sposób rozgrywać sezon na boiskach otwartych. Powodem była oczywiście szalejąca epidemia koronawirusa. W zeszłym roku – anulowaliśmy całą rundę wiosenną i rozegraliśmy jedynie finały. Tym razem było nieco inaczej.

Na jesień PZHT zdecydował, że sezon zostanie przerwany i dokończony na wiosnę. Wystartowaliśmy już w połowie marca, ale ze względu na nowe obostrzenia epidemiczne udało rozegrać się zaledwie kilka spotkań. Ostatecznie z przytupem ruszyliśmy pod koniec kwietnia. Potem na szczęście sytuacja z dnia na dzień była już coraz lepsza, a w ostatnich kolejkach po prostu wróciła niemal pełna normalność.

W lidze seniorów już tradycyjnie w wielkim finale spotkali się WKS Grunwald Poznań oraz KS Pomorzanin Toruń. Wydawało się, że będzie to jeden z najbardziej wyrównanych pojedynków w ostatnich latach – Wojskowi niemal przez całą rundę wiosenną mieli problemy kadrowe, a Pomorzanin rozpędzał się z meczu na mecz. Jednak w finale gospodarze nie pozostawili złudzeń i wygrali pewnie 5:0. Dwie z pięciu bramek zdobył Artur Mikuła, który przy okazji zgarnął tytuł króla strzelców rozgrywek.

Brązowe medale zdobyli zawodnicy KS AZS AWF Poznań. Jeszcze do przerwy w meczu o brąz prowadził KS Warta Poznań 1:0, jednak w drugich 30 minutach losy spotkania zmieniły się diametralnie. Bohaterem meczu został Łukasz Kurniewicz – zdobywca dwóch bramek. 

Sezon 2020/21 był wyjątkowy dla kibiców kobiecego hokeja na trawie nie tylko ze względu na epidemię koronawirusa. W minionych latach w najwyższej klasie rozgrywkowej kobiet występowały cztery drużyny. Do tego sezonu zgłosiło się sześć ekip – AZS Politechnika Poznańska, KS Hokej Start Brzeziny, LKS Rogowo, UKHT Ósemka Tarnowskie Góry, UKS Orient II Łozina oraz LKS Gąsawa.

Do najważniejszego meczu znowu dotarły AZS Politechnika Poznańska oraz KS Hokej Start Brzeziny. Po niezwykle emocjonującym i wyrównanym pojedynku wygrały podopieczne Krzysztofa Rachwalskiego 1:0. Decydującą bramkę zdobyła Daria Skoraszewska. Brązowe medale wywalczyły w swoim debiutanckim sezonie zawodniczki LKS Gąsawa, które w meczu o trzecie miejsce pokonały UKS Orient II Łozina. Najlepszą strzelczynią rozgrywek została Wiktoria Błaszyk z AZS Politechnika Poznańska, która zdobyła 15 bramek.

W kategorii junior też było bardzo dużo emocji. Złote medale zdobyli zawodnicy UKH Start 1954 Gniezno oraz zawodniczki KS Hokej Start Brzeziny. 

Filip Sobczak