Polski Związek Hokeja na Trawie

Dwa miesiące do Mistrzostw Europy w Gnieźnie

15 sierpnia – dokładnie za dwa miesiące rozpocznie się turniej EuroHockey Championship II, czyli Mistrzostwa Europy w hokeju na trawie w Gnieźnie. Z tej okazji dziś (15 czerwca) w hotelu Novotel w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa. 

Przez ostatnie miesiące Polski Związek Hokeja na Trawie w niepewności pracował nad organizacją Mistrzostw Europy w Gnieźnie. Dopiero od jakiegoś czasu wiemy oficjalnie, że turniej EuroHockey Championship II zostanie rozegrany i to z udziałem kibiców. Obiekt w Gnieźnie będzie mógł zapełnić się w 50 proc.

Półtora miesiąca temu dostaliśmy sygnał z EHF, że Mistrzostwa zostaną rozegrane. Od tego momentu działamy zdecydowanie intensywniej – mówi Rafał Grotowski, wiceprezes PZHT. – Rzeczy do załatwienia jest wiele – od tych najmniejszych np. ustawienie kamer, do tych największych, czyli zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego ze względu na epidemię. 

Zawody zostaną rozegrane w tak zwanej bańce covidowej. Organizatorzy będą musieli wypełnić szereg wymogów bezpieczeństwa sanitarnego – chodzi między innymi o testy na obecność COVID-19 w organizmie dla zawodników, sztabów i oficjeli czy odpowiednie przygotowanie miejsc noclegowych.

W miniony weekend odbyły się Mistrzostwa Europy w Amsterdamie. Ten turniej także został zorganizowany w tak zwanej bańce covidowej. Przedstawiciele naszego Związku byli na miejscu i oglądali, jakie rozwiązania są stosowane przez orgniazatorów. Wizyta ta była bardzo wartościowa – zauważyliśmy kilka rzeczy, które ułatwiają tak zwaną przepustowość. Myślę, że aktualnie mamy dostateczną wiedzę i umiejętności logistyczne, żeby turniej przebiegał we właściwym porządku – mówi dyrektor turnieju Mateusz Grochal.

Areną zmagań będzie stadion im. Alfonsa Flinika w Gnieźnie. To jeden z najlepszych obiektów w naszym kraju. W 2015 roku boisko zostało oddane do użytku po modernizacji – wymianie nawierzchni. Trzy lata później w Gnieźnie odbył się turniej eliminacyjny Hockey World Series. Biało-czerwoni zajęli wówczas pierwsze miejsce.

Dlaczego Gniezno zdecydowało się na organizację tego turnieju? Przede wszystkim dlatego, że 22 spośród 23 naszych olimpijczyków to reprezentanci hokeja na trawie – mówi Łukasz Scheffs, dyrektor Wydziału Promocji, Kultur, Turystyki i Sportu w Urząd Miejskim w Gnieźnie. – Ponadto nasza baza sportowa spełnia wszystkie wymagania i jesteśmy po prostu szczęśliwi, że to wydarzenie w końcu dojdzie do skutku.

W Mistrzostwach Europy weźmie udział osiem zespołów: Austria, Chorwacja, Irlandia, Włochy, Szwajcaria, Szkocja, Ukraina oraz Polska. Turniej rozpocznie się 15 sierpnia – w meczu otwarcia o godz. 20:00 Polska zagra z Irlandią. Spotkania finałowe zaplanowano na niedzielę 21 sierpnia.

Dzisiejszą konferencję prasową można obejrzeć po kliknięciu TUTAJ.

Filip Sobczak