Polski Związek Hokeja na Trawie

Łatwiejsza droga na Mistrzostwa Świata dla reprezentacji Polski

Międzynarodowa Federacja Hokeja na Trawie (FIH) zmienia zasady kwalifikacji do Mistrzostw Świata. Ta decyzja zwiększy szanse na awans reprezentacji z Europy.

Na nadchodzących Mistrzostwach Świata w hokeju na trawie mężczyzn w 2023 roku zagrają reprezentacje, które wywalczą miejsca 1-5 w Mistrzostwach Europy gr. A. Drużyny z miejsc 6-8 oraz zespoły z miejsc 1-5 z Mistrzostw Europy gr. B uzyskają awans do Turnieju Kwalifikacyjnego. Z tego „barażu” na MŚ pojadą dwie najlepsze drużyny.

Przypomnijmy, że Mistrzostwa Europy gr. B w hokeju na trawie zostaną zorganizowane w sierpniu tego roku w Gnieźnie. Gospodarzem imprezy będzie oczywiście kadra Dariusza Rachwalskiego. – Decyzja FIH to dla nas dodatkowa motywacja i szansa, żeby skonfrontować swoje umiejętności z krajami spoza Europy. Aczkolwiek pamiętajmy, że najpierw jednak trzeba wywalczyć awans do Turnieju Kwalifikacyjnego – mówi kierownik wyszkolenia PZHT Krzysztof Rachwalski.

Zmiany dot. także Mistrzostw Świata w hokeju na trawie kobiet. Tak samo jak u mężczyzn, awans do Turnieju Kwalifikacyjnego uzyskają zespoły z miejsc 6-8 z ME gr. A oraz 1-5 z ME gr. B, jednak na MŚ pojedzie tylko jedna drużyna z „barażu”. Nasza kadra o awans do Turnieju Kwalifikacyjnego powalczy na Mistrzostwach Europy gr. B w czeskiej Pradze.

Polska ostatni raz zagrała na Mistrzostwach Świata w 2002 roku. W Kuala Lumpur biało-czerwoni zajęli 15. miejsce. Reprezentacja kobiet nigdy nie wystąpiła na MŚ.

Fot. Paweł Siczyński

Filip Sobczak