Polski Związek Hokeja na Trawie

Polska organizatorem turnieju rankingowego w Hockey5s

Europejska Federacja Hokeja na Trawie (EHF) zdecydowała, że Polska będzie organizatorem turnieju rankingowego kobiet w Hockey 5s w 2021 roku. Turniej zostanie rozegrany w Wałczu.

W 2023 roku Międzynarodowa Federacja Hokeja na Trawie (FIH) po raz pierwszy w historii zorganizuje Mistrzostwa Świata w Hockey5s (hokej piątkowy). Wcześniej – w 2022 roku – na wszystkich kontynentach odbędą się turnieje kwalifikacyjne do MŚ. Jednak, żeby ustalić rozstawienie, grupy, ranking oraz zapoznać niektóre Federacje z Hockey5s, zostaną przeprowadzone turnieje rankingowe.

Jeden z nich odbędzie się od 7 do 10 lipca 2021 roku w Polsce. Areną zmagań będzie położony w malowniczej okolicy kompleks sportowy w Wałczu. W europejskim turnieju rankingowym kobiet weźmie udział 15 zespołów: Austria, Belgia, Białoruś, Chorwacja, Anglia, Hiszpania, Holandia, Portugalia, Rosja, Szkocja, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, Walia oraz Polska. Warto zaznaczyć, że wśród krajów znalazły się między innymi Anglia, Holandia czy Hiszpania, czyli hokejowe Federacje, które wcześniej nie uczestniczyły w rozgrywkach Hockey 5s.

– Po raz kolejny Europejska Federacja Hokeja na Trawie obdarzyła nas zaufaniem. Tym razem będziemy organizować seniorską imprezę Hockey5s. W zeszłym roku zdaliśmy egzamin podczas Mistrzostw Europy do lat 16 w Wałczu, teraz postaramy się podtrzymać bardzo dobrą opinię w Europie – mówi wiceprezes PZHT Rafał Grotowski.  – Organizacja kilkudniowej imprezy dla 15 drużyn to na pewno nie będzie łatwe wyzwanie, dlatego podwijamy rękawy i bierzemy się do pracy. Rok 2021 będzie dla nas czasem sporych wyzwań.

Z kolei hokeiści będą rywalizować w dwóch grupach. W ukraińskiej Winnicy zagra grupa „A”, a w słoweńskim Lipovci grupa „B”. Oba turnieje zostaną rozegrane od 8 do 10 lipca 2021 roku. Reprezentacja Polski wystartuje w grupie „A” wraz z Białorusinami, Bułgarami, Duńczykami, Hiszpanami, Holendrami, Szwajcarami, Turkami oraz Ukraińcami.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że tak wiele naszych stowarzyszeń członkowskich wykazało żywe zainteresowanie wydarzeniami dla seniorów w Hockey5s w 2021 roku. Dotychczas Hockey5s był ważnym wydarzeniem dla naszych sportowców poniżej 16 lat, teraz ten nowy format zorganizujemy także dla seniorów – mówi Walter Kapounek, wiceprezydent EHF.

W przyszłym roku Polski Związek Hokeja na Trawie będzie również organizatorem Mistrzostw Europy gr. B. Impreza odbędzie się od od 15 do 21 sierpnia 2021 roku na stadionie im. Alfonsa Flinika w Gnieźnie. W pierwszej stolicy Polski rywalizować będzie osiem zespołów – Austria, Chorwacja, Irlandia, Włochy, Szwajcaria, Szkocja, Ukraina oraz Polska. 

Filip Sobczak