Polski Związek Hokeja na Trawie

Janusz Micał selekcjonerem reprezentacji kobiet

Reprezentacja Polski kobiet ma nowego trenera. To 57-letni Janusz Micał. Nowy trener został dziś (15 września) przedstawiony na konferencji prasowej.

– Janusz Micał to bardzo doświadczony trener, ale jego wizytówkami są także spokój i opanowanie. Od lat jest związany z kobiecym hokejem. W szkoleniu centralnym uczestniczył w wielu ważnych imprezach i zawsze się sprawdzał. Nie mamy wątpliwości, że tak będzie również i teraz – powiedział na dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami Jacek Sobolewski, prezes PZHT.

– Każdy ambitny trener powinien do tego dążyć, żeby prowadzić najważniejszą drużynę w kraju, czyli reprezentację Polski. Za mną wiele lat pracy w hokeju kobiecym, więc stwierdziłem, że to odpowiedni moment – powiedział Janusz Micał.

Nowy trener obejmuje stanowisko na kilkanaście miesięcy przed Mistrzostwami Europy grupy B w Pradze. Dlatego krótkoterminowym celem, który stawia PZHT przed Micałem jest zwycięstwo w turnieju w Czechach oraz awans do grupy A. Z kolei celem długoterminowym jest awans na Igrzyska Olimpijskie w 2028 roku. – Jednak jeżeli po drodze przydarzy się awans w 2024 roku, to wszyscy będziemy bardzo szczęśliwi – mówi sekretarz generalny PZHT Piotr Wilkoński.

Podczas konferencji prasowej poznaliśmy także sztab szkoleniowy Janusza Micała. Trenerem współpracującym zostanie Dawid Zimnicki, za przygotowanie fizyczne będą odpowiadać Jakub Grzęda oraz Katarzyna Młodzikowska, a funkcję menadżera zespołu będzie sprawować Mariusz Orzeł. Micał będzie chciał, żeby z kadrą współpracował psycholog. Nowy selekcjoner postawi na Karolinę Jenczylik, która od jakiegoś czasu pracuje także w kadrze seniorów. – Ponadto będę chciał ściśle współpracować ze wszystkimi trenerami z kadr K-16, K-18 oraz K-21. W tych reprezentacjach jest wiele zawodniczek, które już niedługo będą grać w pierwszej reprezentacji, więc współpraca na tym polu jest dla mnie bardzo ważna – powiedział Micał.

Micał pozostanie trenerem UKHT Ósemka Tarnowskie Góry, który występuje w lidze seniorek. – Mam kontakt z zawodniczkami praktycznie co tydzień. Terminy ligowe nie kolidują z kadrą, więc nie będzie minusów łączenia tych stanowisk. Widzę same plusy takiego rozwiązania – twierdzi Micał.

Janusz Micał po raz pierwszy spotka się ze swoimi podopiecznymi na początku października. PZHT zaplanował wtedy trzydniową konsultację szkoleniową. Nowy selekcjoner podpisze umowę do 30 września 2024 roku. Micał zastąpił na tym stanowisku Macieja Wrzesińskiego.

Janusz Micał to były reprezentant Polski w hokeju na trawie. Na ligowych boiskach występował w wielu śląskich klubach – między innymi w KS AZS AWF Katowice, gdzie studiował, HKS Siemianowiczanka czy UKHT Ósemka Tarnowskie Góry. Grał również we włoskim UCMS Moncalvo. Po karierze zawodniczej został trenerem. Od początku był związany przede wszystkim z hokejem kobiecym. Trenował między innymi UKS Kometa Gliwice, KKS Kolejarz Gliwice czy aktualnie UKHT Ósemka Tarnowskie Góry. Jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Od kilku lat jest też szkoleniowcem, który uczestniczy w szkoleniu centralnym. Był w sztabie reprezentacji Polski do lat 16, która w 2019 roku zdobyła Mistrzostwo Europy oraz w sztabie kadry na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Buenos Aires, gdzie biało-czerwone zajęły 7. miejsce.

Filip Sobczak