Polski Związek Hokeja na Trawie

Dariusz Rachwalski selekcjonerem reprezentacji Polski

Dariusz Rachwalski został selekcjonerem reprezentacji Polski mężczyzn. 37-latek będzie łączył funkcje trenera reprezentacji seniorów i reprezentacji do lat 23.

Przez ostatnie tygodnie Polski Związek Hokeja na Trawie prowadził konkurs na selekcjonera reprezentacji Polski. W pierwszej turze nie udało się wybrać kandydata, więc prezydium Zarządu PZHT rozpisało drugą fazę konkursu. Ostatecznie wczoraj (12 maja) Zarząd Polskiego Związku Hokeja na Trawie zdecydował, że podpisze kontrakt z Dariuszem Rachwalskim. Umowa będzie obowiązywać przez kolejne cztery lata – do Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku w Paryżu.

– Na początku chciałem pogratulować Dariuszowi i jednocześnie życzyć powodzenia. Wybór trenera był bardzo trudny – musieliśmy przeprowadzić dwie tury konkursu. Do drugiej fazy mogli zgłaszać się zagraniczni szkoleniowcy. Otrzymaliśmy kilka ciekawych ofert. Jednak ostatecznie to Dariusz Rachwalski przedstawił najlepszą propozycję. Jestem spokojny o tę decyzję. Wiem, że Dariusz będzie odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu. Jest wciąż młodym trenerem, ale już niezwykle cenionym i to nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. W środowisku hokeja na trawie wszyscy wiedzą, kim jest Dariusz Rachwalski, dlatego uważam, że dziś wielu prezesów innych federacji może mi zazdrościć – mówi prezes PZHT Jacek Sobolewski.

PZHT postawił konkretne cele nowemu selekcjonerowi. Pierwszym – krótkoterminowym – jest wywalczenie awansu do grupy „A” podczas przyszłorocznych Mistrzostw Europy drugiej dywizji, które zostaną rozegrane w Gnieźnie. Z kolei drugim – długoterminowym – jest przedostanie się do pierwszej „dwudziestki” światowego rankingu FIH (Międzynarodowej Federacji Hokeja na Trawie) do 2024 roku.

Dariusz Rachwalski został opiekunem reprezentacji Polski seniorów oraz reprezentacji Polski M-23. Oznacza to, że nowy selekcjoner będzie mieć do dyspozycji poszerzoną grupę szkoleniową. Podczas dzisiejszej (13 maja) konferencji prasowej z dziennikarzami Rachwalski zdradził, że na pewno złoży propozycję współpracy Robertowi Grzeszczakowi oraz Tomaszowi Kawie. Już niedługo powinniśmy poznać pełny skład sztabu szkoleniowego.

Chciałem zostać trenerem kadry narodowej, bo myślę, że to odpowiedni moment w mojej karierze trenerskiej. Warto zaznaczyć, że otrzymałem ogromne wsparcie od osób ze środowiska hokeja na trawie – szczególnie od osób, które bardzo szanuję i cenię. Ponadto muszę powiedzieć, że może wewnątrz tak tego nie widać, ale jak się jest poza krajem, to można zauważyć wiele pozytywnych aspektów w działalności Polskiego Związku Hokeja na Trawie. Dlatego chciałbym być też częścią tej układanki – stwierdził Dariusz Rachwalski.

W czerwcu ubiegłego roku Dariusz Rachwalski został tymczasowym selekcjonerem reprezentacji Polski mężczyzn. Poprowadził naszą kadrę podczas Mistrzostw Europy gr. B w Cambrai. Biało-czerwoni zajęli czwarte miejsce. – To był dla mnie dobry test i bardzo cenne doświadczenie. Brakowało mi tej reprezentacji, we Francji znowu w czasie hymnu czułem ciarki na plecach. Od razu wiedziałem, że było warto – mówi selekcjoner Dariusz Rachwalski.

Dariusz Rachwalski to wybitny reprezentant Polski. Jako zawodnik występował między innymi w Pocztowcu Poznań, AZS Politechnika Poznańska, GTHGC Hamburg oraz SV Arminen Wiedeń. W 2011 roku wywalczył z reprezentacją Polski srebrny medal na Halowych Mistrzostwach Świata w Poznaniu, na tym samym turnieju został wybrany najlepszym zawodnikiem. Po zakończeniu kariery był trenerem między innymi AZS Politechnika Poznańska oraz SV Arminen Wiedeń. W Austrii – jako trener oraz zawodnik – wielokrotnie zdobywał mistrzostwo tego kraju w rozgrywkach halowych i na otwartych boiskach.

Filip Sobczak