Polski Związek Hokeja na Trawie

Wybieramy zawodnika i zawodniczkę 2019 roku

Od 18 do 25 lutego mogliście wybierać swoich kandydatów na zawodnika i zawodniczkę 2019 roku. Wczoraj o 23:59 zamknęliśmy listę. Bardzo dziękujemy za ogromne zaangażowanie i kilkaset zgłoszeń. Oczywiście niektóre się powtarzały, dlatego do następnego etapu zakwalifikowało się kilkadziesiąt zawodników i zawodniczek.

Dziś (26 lutego) siedmioosobowa kapituła powołana przez Zarząd PZHT – Karol Śnieżek, Maciej Wrzesiński, Jacek Adrian, Łukasz Orzeł, Małgorzata Polewczak, Mateusz Grochal oraz Krzysztof Rachwalski – zdecydowała o ostatecznym wyborze pięciu kandydatów i pięciu kandydatek. Wszystkie kandydatury będziemy Wam przedstawiać na naszej stronie internetowej – pzht.pl – oraz w naszych mediach społecznościowych do soboty (29 lutego).

Na wybrane przez kapitułę pięć kandydatek i pięciu kandydatów będziemy głosować podczas II Gali Hokeja na Trawie, która odbędzie się w najbliższą niedzielę (1 marca) w klubie dwaprogi przy alei Niepodległości 36 w Poznaniu.

Kandydatka #1: Marlena Rybacha

Marlena Rybacha to kapitan reprezentacji Polski kobiet oraz zawodniczka holenderskiego HC Oranje Rood. Rybacha zdobyła tytuł najlepszej hokeistki 2018 roku podczas pierwszej – historycznej – Gali Hokeja na Trawie.

W 2019 roku grę Marleny Rybachy mogliśmy podziwiać między innymi w FIH Hockey Series Finals w Hiroszimie. Podopieczne Macieja Wrzesińskiego zajęły w Japonii 5. miejsce a Rybacha była kapitanem biało-czerwonych. Kilka tygodni później reprezentacja Polski wzięła udział w Mistrzostwach Europy gr. B w Glasgow. Nasza drużyna zajęła trzecie miejsce, a kapitan kadry Marlena Rybacha została wybrana najlepszą zawodniczką tego turnieju.

Rybacha w 2019 roku ma na koncie także sukcesy klubowe. W sezonie halowym występowała w niemieckim MHC Mannheim, z którym dotarła do półfinału rozgrywek. Natomiast na boiskach otwartych zdobyła – już z holenderskim Oranje Rood – Gold Cup. W tym samym sezonie udało jej się wywalczyć 3. miejsce w rozgrywkach Hofdklasse – najwyższa klasa rozgrywkowa w Holandii. Na koniec roku władze Hofdklasse wybrały Marlenę do „jedenastki miesiąca” Hoofdklasse.

Oprócz tego jest oczywiście największą promotorką i influencerką hokeja na trawie w Polsce. Jej profil w mediach społecznościowych śledzi codziennie kilka tysięcy osób. Marlena codziennie inspiruje ich do działania. Oprócz tego promuje naszą dyscyplinę także na zewnątrz. W tym roku w Poznaniu odbył się oryginalny trening z kapitan naszej kadry. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt młodych hokeistów i hokeistek na trawie.

Kandydatka #2: Amelia Katerla

Amelia Katerla to reprezentantka Polski oraz zawodniczka SV Arminen Wiedeń w hali oraz GHHC Groningen na otwartych boiskach. W 2019 roku zdobyła Halowe Mistrzostwo Austrii oraz 3. miejsce z reprezentacją Polski na Mistrzostwach Europy w Glasgow.

Wśród pięciu najlepszych zawodniczek w Polsce nie mogło zabraknąć Amelii Katerli. To od lat podstawowa zawodniczka reprezentacji Polski kobiet i chyba wszyscy kibice hokeja na trawie w Polsce o tym wiedzą, bo trudno jej na boisku nie zauważyć. Praktycznie wszystkie akcje w naszej kadrze przechodzą przez Katerlę, która w minionych miesiącach była siłą napędową naszej drużyny. Hokeistka wraz z reprezentacją Polski zajęła 5. miejsce na FIH Hockey Series Finals w Hiroszimie oraz 3. miejsce na Mistrzostwach Europy drugiej dywizji w Glasgow. W obu turniejach była podporą zespołu Macieja Wrzesińskiego.

Pochodząca z Nysy zawodniczka w 2019 roku w sezonie halowym reprezentowała SV Arminen Wiedeń, z którym zdobyła Halowe Mistrzostwo Austrii. Polka poprowadziła swój zespół także do zwycięstwa w turnieju EuroHockey Indoor Club Trophy w Wiedniu, dzięki któremu w tym roku SV Arminen mógł rywalizować w „elicie”. Natomiast na boisku Katerla występuje w holenderskim GHHC Groningen. W drużynie jest odpowiedzialna nie tylko za stwarzanie sytuacji podbramkowych, ale także za zdobywanie goli. W rundzie jesiennej 2019/2020 ustrzeliła już sześć bramek dla swojego zespołu.

Podobnie jak Marlena Rybacha, Katerla jest prawdziwym wzorem dla młodego pokolenia hokeitek na trawie i codziennie zaraża sportowym podejściem do życia. W jej mediach społecznościowych obserwujemy jej ciężką i systematyczną pracę na treningach. Nic więc dziwnego, że kapituła PZHT nie miała wątpliwości i zdecydowała, że Amelia znalazła się wśród pięciu najlepszych zawodniczek w Polsce. Osiągnięcia drużynowe i indywidualne sugerują, że ma spore szanse na zwycięstwo w trakcie Gali, ale o tym zdecydują już jej uczestnicy.

Kandydatka #3: Monika Polewczak

Monika Polewczak to zawodniczka reprezentacji Polski oraz KS Hokej Start Brzeziny. Halowa Mistrzyni Polski 2018/19, Mistrzyni Polski 2018/19. Z reprezentacją Polski zdobyła 3. miejsce na Mistrzostwach Europy w Glasgow.

Czy ktoś wyobraża sobie dzisiaj naszą kadrę bez Moniki Polewczak? Mimo młodego wieku hokeistka z Brzezin w minionych miesiącach była wiodącą postacią w naszej reprezentacji. Zajęła 5. miejsce na FIH Hockey Series Finals w Hiroszimie oraz 3. miejsce na Mistrzostwach Europy drugiej dywizji w Glasgow. Ale w minionych 12 miesiącach reprezentowała również barwy polskiej „młodzieżówki”. Razem z kadrą do 21 lat zajęła 6. miejsca w Halowych Mistrzostwach Europy w Tarnowskich Górach oraz 6. miejsce w Mistrzostwach Europy drugiej dywizji w tureckiej Antalyi.

Jednak największe sukcesy święciła w barwach KS Hokej Start Brzeziny. Najpierw w sezonie halowym wywalczyła Halowe Mistrzostwo Polski, a kilka miesięcy później sięgnęła po Mistrzostwo Polski na otwartych boiskach. W sezonie halowym i trawiastym była kluczową zawodniczką swojego zespołu. 

Te liczne sukcesy spowodowały, że została wybrana przez kapitułę PZHT do grona pięciu najlepszych hokeistek na trawie w Polsce. Czy zwycięży? O tym zadecydują zebrani na niedzielnej (1 marca) II Gali Hokeja na Trawie w Poznaniu.

Kandydatka #4: Julia Balcerzak


Julia Balcerzak to reprezentantka Polski oraz zawodniczka LKS Gąsawa. Jest srebrną medalistką Halowych Mistrzostw Polski juniorek oraz złotą medalistką Mistrzostw Polski juniorek.

Rok 2019 będzie wspominany przez Julię Balcerzak jeszcze bardzo długo. Można powiedzieć, że w trakcie tych kilkunastu miesięcy jej talent rozkwitł. Najpierw poprowadziła swój zespół do wicemistrzostwa Polski juniorek w hali, a kilka miesięcy później wywalczyła już złoty medal Mistrzostw Polski juniorek na otwartych boiskach. Również końcówka roku była bardzo udana dla Julii. Strzelała jak na zawołanie w lidze juniorek i w konsekwencji już w tym roku zdobyła mistrzostwo Polski w hali i tytuł dla najlepszej strzelczyni w tych rozgrywkach.

W 2019 roku Balcerzak grała również z orzełkiem na piersi. Najpierw reprezentowała Polskę w Halowych Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Tarnowskich Górach (6. miejsce), a kilka miesięcy później na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy drugiej dywizji w Antalyi (6. miejsce). Jej talent dostrzegł także selekcjoner kadry seniorek Maciej Wrzesiński, który powołał Balcerzak na FIH Hockey Series Finals w Hiroszimie, gdzie Polska zajęła 5. miejsce.

Julia Balcerzak jest niewątpliwie jedną z najbadziej utalentowanych hokeistek w Polsce. Stąd wyróżnienie od kapituły PZHT i nominacja do piątki najlepszych hokeistek na trawie w Polsce w 2019 roku. Czy Julia zostanie wybrana najlepszą hokeistką w Polsce? O tym zdecydują zebrani na II Gali Hokeja na Trawie w Polsce.

Kandydatka #5: Natalia Wiśniewska

Natalia Wiśniewska to reprezentantka Polski oraz zawodniczka HC Royal Antwerp. W minionych miesiącach wywalczyła 3. miejsce w Mistrzostwach Europy w Glasgow oraz mistrzostwo Belgii ze swoim klubem.

W gronie najlepszych zawodniczek w Polsce nie mogło zabraknąć oczywiście Natalii Wiśniewskiej. Ale jak sama hokeistka przyznaje, to był dla niej wymagający rok. W minionych miesiącach musiała zmagać się z kontuzją kolana. Niestety ta uniemożliwiła jej wyjazd na FIH Hockey Series Finals w Hiroszimie. Brak kluczowej zawodniczki był widoczny na boisku. Nasza kadra zajęła 5. miejsce w Japonii. Na szczęście kilka tygodni później podczas Mistrzostw Europy w Glasgow trener Maciej Wrzesiński miał już do dyspozycji Wiśniewską. Biało-czerwone uplasowały się na 3. pozycji, a Natalia była kluczową zawodniczką.

2019 rok będzie na pewno zapamiętany przez naszą hokeistkę przez ogromny sukces. W maju Wiśniewska została Mistrzynią Belgii. W finałowym dwumeczu jej HC Royal Antwerp pokonał Royal Racing Club 5:1 – w pierwszym pojedynku wygrał 2:1, a w drugim 3:1. Oczywiście Polka była kluczową zawodniczką RAHC. W rundzie jesiennej klub Wiśniewskiej radzi sobie równie dobrze i – jak zdradza nam Natalia – będzie walczył o obronę tytułu na wiosnę.

Wiśniewska to zawodniczka klasy światowej. Nic więc dziwnego, że kilka miesięcy temu prowadziła rozmowy z jednym z najlepszych klubów Holandii – HC Oranje Rood. Jak zdradza nam sama Natalia, kontrakt czekał już tylko na podpis, ale ostatecznie odmówiła, bo postanowiła grać dla drużyny, która ją potrzebuje. – Poza tym mam tu przyjaciół i z nimi chce spędzić ostatnie lata na boisku – mówi nam Natalia.

Teraz kapituła PZHT nominowała Natalię Wiśniewską do grona pięciu najlepszych zawodniczek w Polsce. Ale czy zajmie pierwsze miejsce? O tym zadecydują zebrani na II Gali Hokeja na Trawie.

Kandydat #1: Waldemar Rataj

Waldemar Rataj to zawodnik KS Warta Poznań. W minionym roku poprowadził swój zespół do brązowego medalu Mistrzostw Polski i europejskich pucharów.

Za nami 12 bardzo udanych miesięcy dla Waldemara Rataja. Ten hokeista imponował świetną formą na trawie i w hali. Mimo iż jego drużyna – KS Warta Poznań – zajęła w sezonie halowym 2018/19 dopiero szóste miejsce, to Rataj był „mózgiem” i prawdziwą podporą zespołu nie tylko na parkiecie, ale także poza nim.

Jeszcze lepszą formę zaprezentował na boiskach otwartych. Zieloni byli objawieniem sezonu trawiastego 2018/19, ale na pewno nie zdobyliby tylu punktów bez Rataja. Ostatecznie podopieczni Mateusza Grochala zajęli trzecie miejsce w lidze, dzięki któremu zakwalifikowali się do EuroHockey Club Challenge I w słoweńskim Lipovci.

Rataj to nie tylko niezwykle utalentowany hokeista na trawie. Pod jego okiem trenuje kilkudziesięciu młodych adeptów hokeja na trawie. Waldek jest nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 25 w Poznaniu, gdzie uczy grać w hokeja klasę sportową. Ponadto pracuje jako trener współpracujący juniorów KS Warta Poznań. Jego podopieczni w najbliższą niedzielę powalczą o złoty medal HMP.

Kandydat #2: Artur Mikuła

Artur Mikuła to zawodnik WKS Grunwald Poznań. Mistrz Polski 2018/19 w hali oraz Mistrz Polski 2018/19 na boiskach otwartych.

To niesamowite, że już przez tyle lat Artur Mikuła wciąż jest wymieniany jako jeden z najlepszych zawodników w Polsce. Hokeista WKS Grunwald Poznań to nie tylko znakomity snajper, ale także wybitny technik. Uwielbia mecze o wysoką stawkę, co udowodnił w finałowych starciach wielu imprez mistrzowskich i towarzyskich, które były rozgrywane w minionych miesiącach.

W lutym 2019 roku Mikuła wraz ze swoją drużyną – WKS Grunwald Poznań – awansował do elitarnego grona ośmiu najlepszych klubowych drużyn w Europie, wygrywając EuroHockey Indoor Club Trophy, a dwa tygodnie później zdobył tytuł Halowego Mistrza Polski. Na „wojskowych” – przy ogromnym udziale Mikuły – nie było mocnych również na boiskach otwartych. W finałowym dwumeczu podopieczni Karola Śnieżka pokonali KS Pomorzanin Toruń i wywalczyli awans do EuroHockey Club Trophy I.

Artur Mikuła trafił do WKS Grunwald Poznań 23 lata temu. Mimo tego wciąż jest wzorem dla młodego i utrzymuje świetną formę. To wszystko spowodowało, że kapituła PZHT nie miała wątpliwości i wybrała Artura do piątki najlepszych zawodników w Polsce. Na szczęście Mikuła na razie nie zamierza kończyć kariery i być może zwycięstwo podczas niedzielnej Gali Hokeja na Trawie utwierdzi go w tym przekonaniu?

Kandydat #3: Mateusz Hulbój

Mateusz Hulbój to reprezentant Polski oraz zawodnik WKS Grunwald Poznań. Mistrz Polski 2018/19 w hali oraz Mistrz Polski 2018/19 na boiskach otwartych. Najlepszy strzelec I ligi mężczyzn w sezonie 2018/19.

Wśród najlepszych zawodników w Polsce nie mogło zabraknąć zawodnika, który w 2019 roku strzelał bramki jak na zawołanie. Udało mu się nawet pokonać bramkarza reprezentacji Indii i uciszyć fanów gospodarzy. Ten moment na pewno wielu kibiców polskiego hokeja na trawie zapamięta na długo. Ale to oczywiście nie jedyny wyczyn Mateusza Hulbója w minionych miesiącach. Nasz snajper był podporą reprezentacji Polski, która zajęła 6. miejsce w FIH Hockey Series Finals w Bhubaneswar oraz 4. miejsce w Mistrzostwach Europy drugiej dywizji w Cambrai.

Świetnie radził sobie także w swoim klubie. W hali awansował do elitarnego grona ośmiu najlepszych klubowych drużyn w Europie, wygrywając EuroHockey Indoor Club Trophy, a dwa tygodnie później zdobył tytuł Halowego Mistrza Polski. Hulbój błysnął formą także na boiskach otwartych. Wraz z Grunwaldem sięgnął po Mistrzostwo Polski, a przy okazji strzelił 32 bramki i wywalczył tytuł króla strzelców.

W rundzie jesiennej 2019/20 i w sezonie halowym Hulbój wciąż był postrachem bramkarzy Superligi i z dziecinną łatwością zdobywał kolejne bramki. Nie dziwi więc decyzja kapituły PZHT, która wybrała Mateusza do prestiżowego grona najlepszych hokeistów w Polsce.

Kandydat #4: Michał Kasprzyk

Michał Kasprzyk to zawodnik reprezentacji Polski oraz WKS Grunwald Poznań. Mistrz Polski 2018/19 w hali oraz Mistrz Polski 2018/19 na boiskach otwartych.

Michał Kasprzyk już od wielu lat utrzymuje niezwykle wysoką formę i należy do najlepszych obrońców w Polsce. Potwierdził to także w minionych miesiącach. Był podstawowym zawodnikiem naszej kadry podczas FIH Hockey Series Finals w Bhubaneswar (6. miejsce) oraz Mistrzostw Europy drugiej dywizji w Cambrai (4. miejsce). W obu turniejach nie tylko zatrzymywał napastników rywali, ale również zdobywał ważne bramki.

Kasprzyk był także wyróżniającym zawodnikiem w swoim klubie – WKS Grunwald Poznań. W hali awansował do elitarnego grona ośmiu najlepszych klubowych drużyn w Europie, wygrywając EuroHockey Indoor Club Trophy, a dwa tygodnie później zdobył tytuł Halowego Mistrza Polski. Złoty medal Mistrzostw Polski odebrał także na boiskach otwartych. „Wojskowi” pokonali w finałowym dwumeczu Pomorzanin Toruń i awansowali do EuroHockey Club Trophy I.

Pochodzący z Gniezna zawodnik dziś jest uważany za jednego z najlepszych obrońców w Polsce. Potwierdziła to kapituła PZHT, która zdecydowała, że Michał Kasprzyk znalazł się wśród pięciu najlepszych zawodników w Polsce.

Kandydat #5: Mateusz Stotko

Mateusz Stotko to reprezentant Polski oraz zawodnik AZS Politechnika Poznańska. W 2019 roku zajął 4. miejsce na Mistrzostwach Europy w Cambrai.

Minione miesiące na pewno były bardzo udane dla Mateusza Stotko. Z meczu na mecz zawodnik AZS Politechnika Poznańska potwierdzał, że jest jednym z najlepszych obrońców w Polsce. W niemalże wszystkich spotkaniach swojego zespołu był kluczowym zawodnikiem. Nie tylko zatrzymywał napastników rywali, ale także dyrygował grą całej drużyny i strzelał bardzo ważne bramki. 

Jest postrachem wszystkich bramkarzy nie tylko na trawie, ale również w hali. Jego krótkie rogi zaważyły o wielu zwycięstwach AZS Politechniki. Skutecznością błyszczał w szczególności w końcówce 2019 i na początku tego roku. Kilka tygodni temu został najlepszym strzelcem I ligi w sezonie 2019/20. 

Dobra forma Mateusza została zauważona w lipcu także przez selekcjonera reprezentacji Polski Dariusza Rachwalskiego. Stotko został powołany na Mistrzostwa Europy drugiej dywizji w Cambrai. Biało-czerwoni zajęli we Francji czwarte miejsce.

W niedzielę (1 marca) Mateusz Stotko będzie mógł zostać najlepszym zawodnikiem w Polsce – tak postanowiła kapituła Polskiego Związku Hokeja na Trawie. Czy zostanie wybrany? O tym zadecydują zebrani na II Gali Hokeja na Trawie.


Filip Sobczak