Polski Związek Hokeja na Trawie

Memoriał Adama Filemonowicza dla Warty Poznań

Młodzi hokeiści KS Warta Poznań wygrali 23. Memoriał Adama Filemonowicza. Impreza odbyła się w miniony weekend – od 31 stycznia do 2 lutego – w gminie Łubianka.

Łubianka to bez wątpienia miejscowość, którą śmiało można nazwać wylęgarnią hokejowych talentów. Nic więc dziwnego, że od 23 lat organizuje prestiżowy turniej dla najmłodszych adeptów hokeja na trawie. W zeszłym roku Memoriał Adama Filemonowicza zdominowały drużyny zagraniczne – dwa pierwsze miejsca zajęły zespoły z Ukrainy, a na ostatnim stopniu podium uplasowała się ekipa ze Słowacji. 

Tym razem najlepszy okazał się zespół KS Warta Poznań. Podopieczni Hieronima Stawujaka w wielkim finale spotkali się z WKS Grunwald Poznań i – jak to na ostateczną rozgrywkę przystało – po niezwykle emocjonującym meczu zwyciężyli 2:1. Na najniższym stopniu podium stanęli podopieczni Aleksandra Mashtalira – HC Politechnik Korosten z Ukrainy.

Trener i wychowawca młodzieży Hieronim Stawujak ze swoimi podopiecznymi.

W Memoriale Adama Filemonowicza zagrało aż 20 zespołów. Młodzi hokeiści – zawodnicy urodzeni w 2007 roku i młodsi – rywalizowali w spotkaniach oraz tradycyjnych rzutach karnych. Oczywiście wszystkie wyniki meczów były protokołowane i weryfikowane, jednak nie one były istotą Memoriału. Liczyła się sportowa rywalizacja, zdobywanie doświadczenia i upamiętnienie legendy polskiego hokeja na trawie oraz gminy Łubianka Adama Filemonowicza

Filemonowicz był zawodnikiem, a potem szkoleniowcem związanym na początku z Toruniem. Grał w Pomorzaninie Toruń, a następnie był trenerem tego zespołu. Został także doceniony przez władze centralne. Był selekcjonerem reprezentacji Polski juniorów młodszych, juniorów, „młodzieżówki” oraz asystentem selekcjonera pierwszej reprezentacji podczas Mistrzostw Europy w 1983 roku. Z kolei w 1995 roku przygotowywał i prowadził reprezentację Polski kobiet w turnieju kwalifikacyjnym młodzieżowych Mistrzostw Europy w Poznaniu.

Hokej był największą pasją jego życia. Uwielbiał pracę z najmłodszymi, z którymi miał wspaniały kontakt. Był jednym z założycieli hokeja na trawie przy SP w Łubiance. Z drużyną tą, którą nazwał „Bałagany”, spędził ostatnie lata swojej bogatej kariery trenerskiej.

Klasyfikacja końcowa XXIII Memoriału Adama Filemonowicza:
1. KS Warta Poznań
2. WKS Grunwald Poznań
3. HC Politechnik Korosten
4. HKS Siemianowiczanka Siemianowice Śląskie
5. KS Lipno Stęszew
6. AZS Politechnika Poznańska
7. Pomorzanin Toruń II
8. Kolosok Boryspol
9. Pomorzanin Toruń I
10. Bałagany Łubianka II
11. UKHT Ósemka Tarnowskie Góry
12. Start Berdyczowski Region
13. UKS SP 26 Poznań
14. SP 3 Siemianowice Śląskie
15. SP 3 Toruń
16. ODUSH ZOR Korosten
17. SP Łubianka
18. SP 15 Tarnowskie Góry
19. Spartak Korosten
20. UKS Bałagany Łubianka I

Filip Sobczak