Polski Związek Hokeja na Trawie

FIH zmienia światowy system rankingowy reprezentacji

FIH wprowadza rewolucyjną zmianę. Od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywać nowy system światowego rankingu reprezentacji. Teraz w zestawieniu zostanie uwzględniony każdy międzynarodowy mecz.

FIH zdradza, że badania, analizy i testy nowego systemu rankingowego trwały przez ostatnie 12 miesięcy. Zmiany w ostatnich dniach zostały oficjalnie zatwierdzone przez Zarząd FIH i od 1 stycznia 2020 r. wejdą w życie.

Władze światowej Federacji postanowiły odejść od przyznawania punktów rankingowych za turnieje. Od teraz „oczka” do zestawienia będzie można zdobyć za każdy międzynarodowy mecz. – To nie tylko zwiększenie możliwości uzyskania punktów przez wszystkie związki krajowe, ale także lepsze odzwierciedlenie bieżącej wydajności reprezentacji – tłumaczy FIH.

Ustępujący światowy system rankingowy FIH służył od 2003 roku. FIH uważa, że  stary model działał dobrze na różnych poziomach i oceniał najlepsze zespoły, które uczestniczyły w wydarzeniach FIH z dobrą dokładnością, ale umożliwiał zdobywanie punktów rankingowych dwa-trzy razy w roku. – 60 proc. międzynarodowych meczów hokeja nie miało punktów rankingowych w ofercie. To stanowiło coraz silniejszy argument za zmianą podejścia – dodają władze FIH.

Zdobycie punktów w nowym rankingu będzie zależało od kilku czynników, między innymi: wynik meczu, względny ranking drużyn i znaczenie meczu. To zdaniem FIH system sprawiedliwy dla wszystkich i jednocześnie zachęcający do rozgrywania meczów międzynarodowych.

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, testy nowego systemu trwały przez ostatnie 12 miesięcy. Wyniki fazy testowej wykazały, że nowy system jest bardziej dynamiczny i natychmiast odzwierciedlający obecną formę reprezentacji.

System został już zatwierdzony przez Zarząd FIH. Wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r.  Na dziś (16 grudnia) Polska zajmuje 26. pozycję w rankingu na boiskach otwartych oraz 6. miejsce na obiektach zamkniętych.

Filip Sobczak