Polski Związek Hokeja na Trawie

Startuje sezon halowy. Dla kogo złoty medal, a dla kogo spadek?

Już w najbliższą sobotę (30 listopada) startuje sezon halowy 2019/20. W tym roku najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce – Superliga – będzie wyglądać nieco inaczej. Kto jest faworytem do złotego medalu, a kto do spadku?

Halowe rozgrywki mężczyzn w sezonie 2019/20 będą podzielone na dwie klasy rozgrywkowe. W Superlidze zagrają zespoły, które w minionym sezonie zapewniły sobie miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, zajmując miejsca I-VIII: WKS Grunwald Poznań, KS Pomorzanin Toruń, KS AZS AWF Poznań, UKH Start 1954 Gniezno, LKS Rogowo, KS Warta Poznań, KS Stella Gniezno oraz UKS Bałagany Rustico Łubianka. 

Z kolei w I lidze wystąpią: AZS Politechnika Poznańska, LKS Gąsawa, KS Lipno Stęszew oraz HKS Siemianowiczanka. Na zapleczu SL drużyny będą rywalizować w „systemie turniejowym”. Zostaną rozegrane cztery turnieje – zespół sklasyfikowany na pierwszym miejscu awansuje do SL, a drużyna, która zajmie drugie miejsce zagra w barażu o SL.

W SL zostanie rozegranych 28 meczów. Każdy zespół wystąpi w siedmiu spotkaniach w rundzie zasadniczej (każdy z każdym – bez rewanżów). Cztery najwyżej sklasyfikowane zespoły po rundzie zasadniczej zmierzą się w jednodniowym turnieju finałowym. W półfinałach (tylko jedno spotkanie) pierwszy zespół po rundzie zasadniczej zmierzy się z czwartym, a drugi z trzecim. Zwycięzcy zagrają o złoto, a przegrani o brąz.

– Liga ma inną formułę, być może ciekawszą. Życie zweryfikuje, czy tak będzie. Klasyczne rozgrywki powinny być bardziej przejrzyste. W poprzednich sezonach – kiedy była liga „turniejowa” – niektóre zespoły w ogóle ze sobą nie grały – uważa dziennikarz Państwowej Agencji Prasowej Marcin Pawlicki.

Oczywiście wśród faworytów do zwycięstwa w lidze wymieniani są WKS Grunwald Poznań oraz KS Pomorzanin Toruń. „Wojskowi” potwierdzili bardzo dobrą formę w turniejach przedsezonowych. Podopieczni Karola Śnieżka zwyciężyli w Memoriale im. Klemensa Maciaszczyka oraz Turnieju im. Adama Filemonowicza.

– Myślę, że Grunwald potwierdzi dobrą formę w trakcie sezonu. Moim zdaniem klub z Poznania będzie rywalizować o złoty medal z Pomorzaninem Toruń. Stawiam jednak na Grunwald. Być może do walki o złoto włączy się także AZS AWF Poznań, ale myślę, że zawodnicy Jacka Adriana zdobędą ostatecznie brązowy medal – twierdzi Andrzej Kuczyński, były rzecznik prasowy Polskiego Związku Hokeja na Trawie.

– Od wielu lat utarło się, że Grunwald jest tak murowanym faworytem, że każde inne miejsce tego zespołu jest uznawane za dużą niespodziankę. Myślę, że podobnie będzie w tym sezonie. Ponadto uważam, że powrót Karola Śnieżka na ławkę trenerską „wojskowych” jest – jak to się ładnie mówi – wartością dodaną. To szkoleniowiec, którego doświadczenie może bardzo pomóc. Dlatego nie wyobrażam sobie, żeby rozgrywki ligowe zakończyli poniżej pierwszego miejsca – uważa Marcin Pawlicki.

Zacięta walka będzie toczyć się także o utrzymanie w lidze. Władze rozgrywek ustaliły, że zespół sklasyfikowany na miejscu ósmym w SL zostanie bezpośrednio zdegradowany do rozgrywek I ligi, zaś zespoły sklasyfikowane odpowiednio na miejscu siódmym w SL i miejscu drugim w I lidze rozegrają mecz barażowy. Gospodarzem spotkania będzie drużyna z SL.

– Śledziłem wyniki przedsezonowych meczów, jednak mimo wszystko myślę, że kandydatami do spadku są KS Stella Gniezno oraz UKS Bałagany Rustico Łubianka. Utrzymanie nie będzie także łatwym zadaniem dla Warty Poznań – tłumaczy Andrzej Kuczyński.

– Nikomu nie życzę spadku. Ta kwestia jest bardzo ciekawa, bo pierwszy raz ktoś będzie musiał opuścić najwyższą klasę rozgrywkową. Zespoły zostaną postawione w innej sytuacji. Na pewno nie można nie można oceniać formy poszczególnych drużyn po wynikach z boisk otwartych. Dlatego tu jest wielki znak zapytania i nie można nikogo wskazywać. Mógłbym kogoś totalnie nie docenić – twierdzi Pawlicki.

Pierwsza kolejka ligowa zostanie rozegrana już w najbliższą sobotę (30 listopada). Mecze – podobnie jak na otwartych boiskach – będą odbywać się w sobotnie popołudnia. Zapraszamy na sportowe areny.

30.11.2019 r. 16:30 WKS Grunwald Poznań – UKH Start 1954 Gniezno

30.11.2019 r. 18:00 KS Warta Poznań – LKS Rogowo

30.11.2019 r. 18:00 UKS Bałagany Rustico Łubianka – KS Pomorzanin Toruń

30.11.2019 r. 19:00 KS Stella Gniezno – KS AZS AWF Poznań

fot. Paweł Siczyński

Filip Sobczak