Polski Związek Hokeja na Trawie

Turniej im. Adama Filemonowicza dla WKS Grunwald Poznań

Przez trzy dni – od 22 do 24 listopada – w gminach Łubianka i Unisław odbywał się Turniej im. Adama Fielemonowicza. Zwyciężył w nim WKS Grunwald Poznań.

12 miesięcy temu w gminach Łubianka i Unisław odbył się „Międzynarodowy Turniej Hokeja na Trawie z okazji 100-lecia istnienia niepodległego państwa polskiego”. Tym razem organizatorzy zdecydowali się, że turniej będzie nosił imię legendarnego hokeisty na trawie i trenera związanego z gminą Łubianka Adama Filemonowicza.

O zwycięstwo rywalizowało sześć zespołów. Pięć z „Hokej Superligi”: WKS Grunwald Poznań, KS Pomorzanin Toruń, LKS Rogowo, KS AZS AWF Poznań i gospodarze Bałgany RUSTICO Łubianka oraz jeden zespół zagraniczny – HC Politechnik Korosten z Ukrainy. Ostatecznie pierwsze miejsce zajął WKS Grunwald Poznań, który pokonał w finale KS Pomorzanin Toruń (4:1). W meczu o 3. miejsce gospodarze Bałagany RUSTICO Łubianka pokonali LKS Rogowo po karnych zagrywkach (2:1). W regulaminowym czasie gry był remis (2:2).

Klasyfikacja końcowa:

1. WKS Grunwald Poznań

2. KS Pomorzanin Toruń

3. Bałagany Rustico Łubianka

4. LKS Rogowo

5. KS AZS AWF Poznań

6. HC Politechnik Korosten

Wyniki:

Piątek (22 listopada):

HC Politechnik Korosten – WKS Grunwald Poznań 3:8

LKS Rogowo – KS Pomorzanin Toruń 3:10

WKS Grunwald Poznań – Bałagany RUSTICO Łubianka 6:2

KS Pomorzanin Toruń – AZS AWF Poznań 4:2

HC Politechnik Korosten – Bałagany RUSTICO Łubianka 2:4

Sobota (23 listopada):

LKS Rogowo – AZS AWF Poznań 2:2

KS Pomorzanin Toruń – Bałgany RUSTICO Łubianka 3:3

HC Politechnik Korosten – LKS Rogowo 2:5

AZS AWF Poznań – WKS Grunwald Poznań 1:7

KS Pomorzanin Toruń – HC Politechnik Korosten 8:3

Bałagany RUSTICO Łubianka – LKS Rogowo 2:1

WKS Grunwald Poznań – KS Pomorzanin Toruń 1:3

Bałagany RUSTICO Łubianka – AZS AWF Poznań 3:2

WKS Grunwald Poznań – LKS Rogowo 5:1

AZS AWF Poznań – HC Politechnik Korosten 6:7

Niedziela (24 listopada):

I półfinał: Bałagany RUSTICO Łubianka – KS Pomorzanin Toruń 1:3

II półfinał: WKS Grunwald Poznań – LKS Rogowo 8:1

Mecz o 5. miejsce: KS AZS AWF Poznań – HC Politechnik Korosten 6:2

Mecz o 3. miejsce: Bałagany RUSTICO Łubianka – LKS Rogowo 2:2, karne zagrywki: 2:1

Mecz o 1. miejsce: KS Pomorzanin Toruń – WKS Grunwald Poznań 1:4

Turniej im. Adama Filemonowicza odbył się pierwszy raz w historii. Kilka miesięcy później na przełomie stycznia i lutego gmina Łubianka już po raz 23. uhonoruje Adama Filemonowicza. W Brąchnowie i Łubiance odbędzie się XXIII Memoriał im. Adama Filemonowicza. Wystąpią w nim najzdolniejsi młodzi hokeiści na trawie w Polsce.

Adam Filemonowicz był zawodnikiem, a potem szkoleniowcem związanym na początku z Toruniem. Grał w Pomorzaninie Toruń, a następnie był trenerem tego zespołu. Został także doceniony przez władze centralne. Był selekcjonerem reprezentacji Polski juniorów młodszych, juniorów, „młodzieżówki” oraz asystentem selekcjonera pierwszej reprezentacji podczas Mistrzostw Europy w 1983 roku. Z kolei w 1995 roku przygotowywał i prowadził reprezentację Polski kobiet w turnieju kwalifikacyjnym młodzieżowych Mistrzostw Europy w Poznaniu. Hokej był największą pasją jego życia. Uwielbiał pracę z najmłodszymi, z którymi miał wspaniały kontakt. Był jednym z założycieli hokeja na trawie przy SP w Łubiance. Z drużyną tą, którą nazwał „Bałagany”, spędził ostatnie lata swojej bogatej kariery trenerskiej.

Filip Sobczak