Polski Związek Hokeja na Trawie

Za nami Turniej im. Adama Filemonowicza

W dniach 22-24 listopada w gminach Łubianka i Unisław odbędzie się Turniej im. Adama Filemonowicza. O zwycięstwo powalczy sześć zespołów – pięć z Polski i jeden zagraniczny.

12 miesięcy temu w gminach Łubianka i Unisław odbył się „Międzynarodowy Turniej Hokeja na Trawie z okazji 100-lecia istnienia niepodległego państwa polskiego”. Tym razem organizatorzy zdecydowali się, że turniej będzie nosił imię legendarnego hokeisty na trawie i trenera związanego z gminą Łubianka Adama Filemonowicza.

Od 22 do 24 listopada o zwycięstwo w Turnieju im. Adama Filemonowicza będzie rywalizować sześć zespołów. Pięć z hokejowej Superligi – Mistrz Polski WKS Grunwald Poznań, wicemistrz KS Pomorzanin Toruń, brązowy medalista KS AZS AWF Poznań, LKS Rogowo oraz gospodarze UKS Bałagany Rustico Łubianka. Jedyną zagraniczną drużyną będzie HK Politechnik Korosten z Ukrainy.

Pierwszego i drugiego dnia zostaną rozegrane mecze rundy zasadniczej – system „każdy z każdym”. Natomiast w niedzielę odbędą się półfinały – system „na krzyż” – pierwsza drużyna po rundzie zasadniczej zagra z czwartym, zaś druga z trzecią. Zespoły sklasyfikowane na miejscach 5-6 rozegrają jeden mecz o 5. miejsce. W piątek wieczorem odbędzie się oficjalne otwarcie turnieju, a zakończenie zaplanowano na około 14:00 w niedzielę. Ponadto w sobotni wieczór wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała zaprosi wszystkie drużyny na uroczystą kolację.

Turniej im. Adama Filemonowicza odbędzie się pierwszy raz w historii. Kilka miesięcy później na przełomie stycznia i lutego gmina Łubianka już po raz 23. uhonoruje Adama Filemonowicza. W Brąchnowie i Łubiance odbędzie się XXIII Memoriał im. Adama Filemonowicza. Wystąpią w nim najzdolniejsi młodzi hokeiści na trawie w Polsce.

Adam Filemonowicz był zawodnikiem, a potem szkoleniowcem związanym na początku z Toruniem. Grał w Pomorzaninie Toruń, a następnie był trenerem tego zespołu. Został także doceniony przez władze centralne. Był selekcjonerem reprezentacji Polski juniorów młodszych, juniorów, „młodzieżówki” oraz asystentem selekcjonera pierwszej reprezentacji podczas Mistrzostw Europy w 1983 roku. Z kolei w 1995 roku przygotowywał i prowadził reprezentację Polski kobiet w turnieju kwalifikacyjnym młodzieżowych Mistrzostw Europy w Poznaniu. Hokej był największą pasją jego życia. Uwielbiał pracę z najmłodszymi, z którymi miał wspaniały kontakt. Był jednym z założycieli hokeja na trawie przy SP w Łubiance. Z drużyną tą, którą nazwał „Bałagany”, spędził ostatnie lata swojej bogatej kariery trenerskiej.

Wyniki:

Piątek (22 listopada):

HC Politechnik Korosten – WKS Grunwald Poznań 3:8

LKS Rogowo – KS Pomorzanin Toruń 3:10

WKS Grunwald Poznań – Bałagany RUSTICO Łubianka 6:2

KS Pomorzanin Toruń – AZS AWF Poznań 4:2

HC Politechnik Korosten – Bałagany RUSTICO Łubianka 2:4

Sobota (23 listopada):

LKS Rogowo – AZS AWF Poznań 2:2

KS Pomorzanin Toruń – Bałgany RUSTICO Łubianka 3:3

HC Politechnik Korosten – LKS Rogowo 2:5

AZS AWF Poznań – WKS Grunwald Poznań 1:7

KS Pomorzanin Toruń – HC Politechnik Korosten 8:3

Bałagany RUSTICO Łubianka – LKS Rogowo 2:1

WKS Grunwald Poznań – KS Pomorzanin Toruń 1:3

Bałagany RUSTICO Łubianka – AZS AWF Poznań 3:2

WKS Grunwald Poznań – LKS Rogowo 5:1

AZS AWF Poznań – HC Politechnik Korosten 6:7

Niedziela (24 listopada):

I półfinał: Bałagany RUSTICO Łubianka – KS Pomorzanin Toruń 1:3

II półfinał: WKS Grunwald Poznań – LKS Rogowo 8:1

Mecz o 5. miejsce: KS AZS AWF Poznań – HC Politechnik Korosten 6:2

Mecz o 3. miejsce: Bałagany RUSTICO Łubianka – LKS Rogowo 2:2, karne zagrywki: 2:1

Mecz o 1. miejsce: KS Pomorzanin Toruń – WKS Grunwald Poznań 1:4

fot. Paweł Siczyński

Filip Sobczak