Polski Związek Hokeja na Trawie

Wałcz gospodarzem Eurohockey Junior Invitational 2020

Europejska Federacja Hokeja na Trawie (EHF) ogłosiła, że jeden z turniejów Eurohockey Junior Invitational 2020 odbędzie się w Polsce. Gospodarzem Women’s Junior Invitational II będzie Wałcz.

W 2020 roku nie zostanie rozegrana żadna impreza mistrzowska w kategorii U-21 (do 21 lat), EHF chce bowiem, żeby w tym samym sezonie nie odbywały się zawody rangi mistrzowskiej w kategorii U-21 oraz senior. Dlatego europejskie władze stworzyły nową formułę rozgrywek, dzięki której reprezentacje będą mogły rywalizować na międzynarodowym poziomie.

Pierwsze turnieje kobiet i mężczyzn Eurohockey Junior Invitationals – bo tak będzie nazywać się nowa formuła – odbędą się już w przyszłym roku. Jeden z nich – Women’s Junior Invitational II – zostanie rozegrany od 9 do 15 sierpnia na kompleksie Centralnego Ośrodka Sportu w Wałczu– W lipcu w Wałczu odbyły się Mistrzostwa Europy U-16 chłopców oraz dziewczyn. Zdobyliśmy za organizację tego turnieju bardzo wysokie oceny. Teraz otrzymujemy kolejną szansę od EHF. Bardzo dziękujemy i postaramy się spełnić wszystkie wymagania – mówi prezes PZHT Jacek Sobolewski.

Boisko COS w Wałczu.

W turnieju Women’s Junior Invitational II oprócz Polek wystąpią także: Francuzki, Turczynki, Włoszki, Austriaczki, Słowaczki, Ukrainki, Czeszki oraz Gibraltarki. Zaś w turnieju dywizji pierwszej – Women’s Junior Invitational I – który zostanie rozegrany w walijskim Cardiff zagrają: Hiszpanki, Rosjanki, Anglelki, Irlandki, Holenderki, Niemki, Szkotki oraz Walijki. 

W Eurohockey Junior Invitationals zagrają także mężczyźni. W „elitarnym” gronie znaleźli się: Niemcy, Hiszpanie, Francuzi, Anglicy, Szkoci, Rosjanie, Holendrzy oraz Polacy. Turniej zostanie rozegrany w szkockim Glasgow również od 9 do 15 sierpnia. Reprezentacja selekcjonera Jacka Adriana będzie rywalizować w tej grupie, bowiem kilka miesięcy temu wystąpiła na Mistrzostwach Europy gr. A w hiszpańskiej Walencji i zajęła tam 7. pozycję, która zagwarantowała miejsce w pierwszej dywizji Eurohockey Junior Invitationals.

– Nasi zawodnicy nie mają wielu okazji do rywalizowania na takim poziomie. Moim zdaniem to bolączka nie tylko kadry „młodzieżowej”, ale także pierwszej reprezentacji. Dlatego bardzo się cieszę, że weźmiemy udział w tych rozgrywkach. Dla zawodników będzie to na pewno spore doświadczenie – mówi selekcjoner reprezentacji M-21 Jacek Adrian.

Warto zaznaczyć, że każda drużyna, która wystąpi w Eurohockey Junior Invitationals będzie mogła skorzystać aż z pięciu zawodników do 23. roku życia – oznacza to, że mogą być oni urodzeni 1.01.1997 r. lub wcześniej.

Filip Sobczak