Polski Związek Hokeja na Trawie

Marcin Grochal i Magdalena Nazaret jadą na Igrzyska Olimpijskie

Polski hokej na trawie będzie mieć dwoje reprezentantów na przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich. Nominację na turniej do japońskiego Tokio otrzymali Marcin Grochal oraz Magdalena Nazaret.

W tym tygodniu Międzynarodowa Federacja Hokeja na Trawie (FIH) ogłosiła listę tak zwanych oficjeli – sędziowie, sędziowie techniczni, menadżerowie sędziów, delegaci techniczni oraz oficerowie medyczni. Wśród nich są reprezentanci Polski. Marcin Grochal znalazł się na liście sędziów głównych, a Magdalena Nazaret na liście sędziów technicznych. 

Wszyscy arbitrzy zostali wyłonieni wcześniej niż drużyny biorące udział w Igrzyskach Olimpijskich. Dopiero na przełomie października i listopada zostanie rozegrany Turniej Kwalifikacyjny do IO. Marcin Grochal przyznaje, że będzie to jeden z elementów przygotowań do olimpiady. – Przygotowania tak naprawde już trwają. Nasza forma jest regularnie monitorowana przez Światową Federację. Tydzień temu wystartowały rozgrywki ligowe, za półtora miesiąca jadę jeszcze na serie meczów decydujących o awansie drużyn na Igrzyska. Od stycznia znów rusza Proliga, więc kalendarz jest dosyć wypełniony – tłumaczy nam Grochal.

Dla polskiego arbitra będzie to już trzeci turniej olimpijski. W 2012 roku w Londynie miał zaledwie 28-lat i przeszedł do historii jako najmłodszy arbiter w historii IO. Cztery lata później w Brazylii Polak był rozjemcą półfinałowego starcia. Jaki jest więc jego cel na turniej w 2020 roku? – Moim celem jest pokazanie się z jak najlepszej strony i budowanie na tym co pokazałem w Rio w 2016r. i w Indiach na zeszłorocznych Mistrzostwach Świata – mówi skromnie Grochal.

FIH informuje, że to oczywiście oceny za spotkania były głównym kryterium selekcji, ale specjalny Komitet przeanalizował także zasięg geograficzny. FIH chciał, żeby na IO każdy kontynent miał swoich reprezentantów. Wśród sędziów turnieju męskiego znaleźli się arbitrzy między innymi z Singapuru, Czech, Nowej Zelandii czy RPA, a turniej kobiet będą gwizdać sędziny między innymi z USA, Chin, Australii czy RPA.

Przypomnijmy, że Marcin Grochal w lutym otrzymał nagrodę dla najlepszego sędziego na świecie 2018 roku, zaś Magdalena Nazaret kilka tygodni temu została wybrana do Zarządu Europejskiej Federacji Hokeja na Trawie (Euro Hockey). Igrzyska Olimpijskie w Tokio potrwają nieco ponad dwa tygodnie – od 24 lipca do 9 sierpnia 2020 roku.

Filip Sobczak