Polski Związek Hokeja na Trawie

Odszedł Alojzy Kaczmarek

10 września 2019 r. zmarł Alojzy Kaczmarek – były zawodnik, trener oraz działacz LKS Rogowo. Miał 81 lat.

Kaczmarek od 1947 roku należał do rogowskiego LZS, gdzie grał między innymi w piłkę nożną. Hokej na trawie zaczął uprawiać dopiero trzy lata później – od 1950 roku. Trenował i grał w drużynie, którą prowadził słynny Klemens Maciaszczyk. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodniczej – od dzieci do seniorów. Jednak największe sukcesy święcił jako trener oraz działacz sportowy, karierę sportową zakończył bowiem w 1975 roku. W 1979 i 1981 roku LKS zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski seniorów, a w 1982 i 1983 wicemistrzostwo Polski seniorów. 

Był wielokrotnie nagradzany przez Polski Związek Hokeja na Trawie. Otrzymał aż trzy odznaki PZHT: brązową, srebrną i złotą oraz okolicznościowy medal na 80-lecie PZHT. Ponadto za zasługi dla ówczesnego województwa bydgoskiego otrzymał złoty Krzyż Zasługi od władz wojewódzkich.

W czasach PRL walczył o wolną Polskę i działał w Solidarności. W 2015, w 34. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego Kaczmarek oraz siedmiu innych działaczy antypeerelowskiej opozycji otrzymali od marszałka województwa Piotra Całbeckiego najwyższe regionalne odznaczenie medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Alojzy Kaczmarek (pierwszy od lewej) z medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Alojzy Kaczmarek zmarł w poniedziałek (10 września) w rodzinnym Rogowie. Miał 81 lat. – Przez wiele lat z dużym oddaniem poświęcał się pracy oraz sprawom naszego LKS Rogowo, gminy i jej mieszkańców – napisały w mediach społecznościowych władze LKS Rogowo.

Msza święta w jego intencji zostanie odprawiona w sobotę (14 września) o godz. 11:00 w kościele parafialnym pw. św. Doroty w Rogowie. Po mszy nastąpi odprowadzenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarz parafialny.

Cześć Jego pamięci!

Składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim. 

Polski Związek Hokeja na Trawie

fot. kujawsko-pomorskie.pl

Filip Sobczak