Polski Związek Hokeja na Trawie

Za nami kursokonferencja PZHT

Zakończyła się dwudniowa kursokonferencja Polskiego Związku Hokeja na Trawie w Poznaniu. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydział Wyszkolenia PZHT oraz Kolegium Sędziów PZHT. W sobotę odbyła się część teoretyczna w Centrum Pozarządowych Organizacji Sportowych, a w niedzielę część praktyczna na boisku AWF.

Pierwszy dzień zaczął się od wprowadzenia Krzysztofa Rachwalskiego. Kierownik wyszkolenia PZHT mówił o zakończonym sezonie 2018/19, zaprezentował zgromadzonym systemy rozgrywek w nadchodzącym sezonie oraz przedstawił szczegółowy kalendarz na najbliższe miesiące. Potem uczestników zaciekawił Mateusz Grochal, który mówił o tendencjach rozwojowych w hokeju na trawie. Grochal swoją prezentację oparł na szczegółowych informacjach i statystykach. Nie zabrakło także przykładów wideo między innymi z ostatnich Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Pierwszą część kursokonferencji zakończyła dyskusja.

Jednocześnie w sali obok odbywała się kursokonferencja sędziów. Arbitrzy rozmawiali na temat nadchodzących rozgrywek. W sezonie 2019/20 zaszło wiele zmian nie tylko w przepisach, ale także organizacyjnych. 

Dlatego po przerwie obiadowej sędziowie oraz trenerzy wspólnie wysłuchali prezentacji Marcina Grochala. Najlepszy sędzia świata najpierw przedstawił wszystkie zmiany, które będą obowiązywać na polskich boiskach w sezonie 2019/20, a potem odpowiadał na wiele pytań uczestników. Ostatnim elementem pierwszego dnia kursokonferencji były warsztaty psychologiczne, które poprowadziła Magdalena Kaczmarek.

Drugiego dnia kursokonferencja przeniosła się na boisko AWF w Poznaniu, tam bowiem odbyła się część praktyczna. Na początek Krzysztof Rachwalski przedstawiał, w jaki sposób zorganizować jednostkę treningową. W kolejnej części były selekcjoner reprezentacji Polski Jacek Adrian oraz selekcjoner reprezentacji Polski kobiet Maciej Wrzesiński zaprezentowali trening „indywidualne i grupowe współdziałanie taktyczne w ofensywie i defensywie”. 

– Bardzo się cieszę z frekwencji na kursokonferencji. Wierzę, że poruszana podczas niej tematyka zainspiruje naszych szkoleniowców do wprowadzania nowych rozwiązań treningowych. Ocenę zawartości merytorycznej pozostawiam uczestnikom naszego spotkania – powiedział po zakończeniu kursokonferencji kierownik wyszkolenia PZHT Krzysztof Rachwalski.

Na przełomie listopada i grudnia PZHT zorganizuje drugą edycję warsztatów „Czas dla trenera”. Daty i miejsca zostaną podane w późniejszym terminie w oddzielnym komunikacie. 

Filip Sobczak