Polski Związek Hokeja na Trawie

Polki na podium Mistrzostw Europy

Reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce na Mistrzostwach Europy kobiet gr. B w szkockim Glasgow. Awans do „elity” wywalczyły Szkotki i Włoszki.

Polki rewelacyjnie rozpoczęły turniej. Na inaugurację podopieczne Macieja Wrzesińskiego rozgromiły 6:0 Turczynki. W drugim pojedynku także było bardzo dobrze – po emocjonującym meczu biało-czerwone zremisowały bezbramkowo z faworytkami turnieju Włoszkami. Zaś w ostatnim – decydującym o awansie – starciu w fazie grupowej podzieliły się punktami z Walijkami i zajęły drugie miejsce w swojej grupie.

W 1/2 turnieju zmierzyliśmy się z gospodarzami – reprezentacją Szkocji. Niestety już po pierwszej połowie było 0:3 i taki wynik utrzymał się do końca spotkania. W meczu o 3. miejsce Polki pokonały 4:2 Austriaczki i zdobyły brązowe medale Mistrzostw Europy.

– Wiedziałem, że to będzie trudny mecz. Austria rozwijała się na tym turnieju. Ponadto nasi przeciwnicy przygotowali się do tego spotkania i można było zauważyć, że chcieli wyłączyć nasze mocne strony. Na szczęście my byliśmy lepsi. Szkoda, że nie wykorzystywaliśmy stałych fragmentów gry, bo już w pierwszej części spotkania mogliśmy mieć spokojny wynik, a tak do końca walczyliśmy o zwycięstwo – przyznaje selekcjoner reprezentacji Polski Maciej Wrzesiński.

Fot. David Robertson

Niestety miejsce na podium nie dało awansu biało-czerwonym do elitarnego grona ośmiu najlepszych drużyn Starego Kontynentu. Jednak szkoleniowiec naszej reprezentacji jest zadowolony z rezultatów, które udało się osiągnąć w Glasgow.

Mam dobre odczucia po tym turnieju. W porównaniu z FIH Series Finals – drugi etap kwalifikacji olimpijskich, odbył się kilka tygodni temu – do Szkocji pojechało siedem nowych zawodniczek. Tak naprawdę nie wiedziałem, czego się spodziewać, ale hokeistki szybko mi udowodniły, że niepotrzebnie się obawiałem. Młode zawodniczki bardzo dobrze wkomponowały się do zespołu. Ponadto w drużynie panowała fajna atmosfera. Te wszystkie czynniki zadecydowały o tym brązowym medalu. Szkoda, że nie ma awansu, ale ten turniej nam wyszedł. Jestem zadowolony przede wszystkim z gry. Drużyny, które wywalczyły awans – Szkotki oraz Włoszki – przewyższały nas rutyną. Jeśli chodzi o umiejętności, to były podobne, ale to właśnie doświadczenie zadecydowało o awansie – tłumaczy selekcjoner reprezentacji Polski.

Warto zaznaczyć, że nagrodę dla najlepszej zawodniczki turnieju zdobyła kapitan reprezentacji Polski Marlena Rybacha, a tytuł najlepszej strzelczyni Magdalena Zagajska.

Faza grupowa:

Polska – Turcja 6:0 (2:0)

Bramki: Magdalena Zagajska 2, Paula Sławińska, Natalia Wiśniewska, Dżesika Mazur oraz Amelia Katerla.

Polska – Włochy 0:0

Polska – Walia 2:2 (1:1)

Bramki: Magdalena Zagajska oraz Wiktoria Błaszyk.

Faza finałowa:

Półfinał: Polska – Szkocja 0:3 (0:3)

Mecz o 3. miejsce: Polska – Austria 4:2 (1:0)

Bramki: Magdalena Zagajska 2, Dżesika Mazur oraz Wiktoria Błaszyk.

Klasyfikacja końcowa:

  1. Szkocja
  2. Włochy
  3. Polska
  4. Austria
  5. Walia
  6. Czechy
  7. Ukraina 
  8. Turcja

Filip Sobczak