Polski Związek Hokeja na Trawie

Za miesiąc gramy o Igrzyska Olimpijskie!

Dokładnie za miesiąc – 6 czerwca – reprezentacja Polski seniorów rozegra pierwszy mecz podczas Hockey Series Finals w Indiach. Nieco później – 15 czerwca – rywalizację w Japonii rozpoczną kobiety. FIH opublikował już oficjalny terminarz Hockey Series Finals.

Przypomnimy, że Polki znalazły się w turnieju bez eliminacji, a biało-czerwoni zakwalifikowali się do imprezy w Indiach dzięki wygranej w turnieju kwalifikacyjnym w Gnieźnie. To właśnie tam na początku września 2018 roku odbywały się eliminacje Hockey World Series. Biało-czerwoni awansowali wraz z Włochami. Z rywalizacji odpadli Czesi, Ukraińcy, Litwini oraz Cypryjczycy.

– Czerwiec będzie dla nas bardzo wymagający. Celem Zarządu jest dobre przygotowanie obu drużyn do tych turniejów. Zrobimy wszystko, żeby trenerzy i zawodnicy byli zadowoleni z naszego wsparcia – mówi prezes PZHT Jacek Sobolewski.

Najpierw o Tokio zagrają panowie. Podopieczni Karola Śnieżka powalczą od 6 do 16 czerwca w Bhubaneswar (Indie). Biało-czerwoni w fazie grupowej zmierzą się z Indiami (5 miejsce w rankingu FIH), Rosją (22) oraz Uzbekistanem (43). W drugiej grupie znalazła się Japonia (18), Meksyk (39), RPA (16) oraz USA (25). Natomiast panie zagrają od 15 do 23 czerwca w japońskiej Hiroszimie, gdzie o awans rywalizować będzie osiem reprezentacji: Chile (16 miejsce w rankingu FIH), Fidżi (44), Indie (9), Japonia (14), Meksyk (29), Rosja (25), Urugwaj (22) oraz Polska (23). Biało-czerwone znalazły się w grupie z Indiami, Urugwajem i Fidżi.

Turnieje Hockey Series Finals są niezwykle prestiżowe. Zarówno w rywalizacji kobiet, jak i mężczyzn zostaną rozegrane trzy turnieje. HSF to jedna z dróg do Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku w Tokio. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy zapewnią sobie awans do Turnieju Kwalifikacyjnego do IO, który odbędzie się w październiku lub listopadzie.

– Reprezentacja narodowa, która zajmie trzecie miejsce w turnieju może uzyskać prawo startu w kolejnym etapie kwalifikacji, jeśli Japonia, czyli gospodarz igrzysk zakwalifikuje się do finału imprezy. Ostatecznie, o kwestii awansu zadecyduje ranking FIH  – tłumaczy kierownik wyszkolenia PZHT Krzysztof Rachwalski.

Mecze reprezentacji Polski seniorów – 6.06 – 15.06

06.06 Polska – Uzbekistan

07.06 Polska – Indie

10.06 Polska – Rosja

Faza finałowa – 12.06 – 15.06

Mecze reprezentacji Polski seniorek – 15.06. – 23.06

15.06 Polska – Fidżi

16.06 Polska – Indie

18.06  Polska – Urugwaj

Faza finałowa – 20.06 – 23.06

fot. Paweł Siczyński

Filip Sobczak