Polski Związek Hokeja na Trawie

Polska inspiracją dla Szwedów. Mateusz Grochal wziął udział w konferencji w Malmoe

W miniony weekend (6-7 kwietnia) w szwedzkim Malmoe przedstawiciel PZHT Mateusz Grochal uczestniczył w konferencji na temat rozwoju „hokeja piątkowego”. Organizatorem tego wydarzenia był Szwedzki Związek Hokeja na Trawie.

„Hokej piątkowy” to niezwykle szybko rozwijająca się dyscyplina sportu. Niewątpliwie jednym z jej pionierów byli Polacy. W naszym kraju zaczęliśmy grać w „hokej piątkowy” w 2014 roku. Już dwa lata później w Wałczu odbył się turniej kwalifikacyjny do Mistrzostw Europy, a rok później Mistrzostwa „Starego Kontynentu”. Wynik, który osiągnęła nasza kadra na tym ostatnim turnieju dał przepustkę do Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku w argentyńskim Buenos Aires.

Systematyczna praca Polaków została zauważona przez inne hokejowe federacje. W miniony weekend (6-7 kwietnia) nasz przedstawiciel Mateusz Grochal skorzystał z zaproszenia od Szwedzkiego Związku Hokeja na Trawie i wziął udział jako prelegent w konferencji poświęconej rozwojowi „hokeja piątkowego” w Szwecji. 

Podczas wydarzenia dominował temat wykorzystania „hokeja piątkowego” jako modelu współzawodnictwa ogólnokrajowego. Zgromadzeni zastanawiali się także, jak włączyć Szwecję w struktury współzawodnictwa międzynarodowego.

Nasz przedstawiciel Mateusz Grochal przygotował dla Skandynawów 90 minutową prezentację, która była poparta materiałami wideo oraz analizami systemów. – Opowiadałem przede wszystkim o początkach dyscypliny, szansach i przeszkodach, jakie napotkaliśmy, naszym systemie szkolenia oraz drodze, która poprowadziła nas do Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich – tłumaczy Grochal.

Polak zaprezentował „hokej piątkowy” także od strony praktycznej. Grochal poprowadził dwugodzinny trening dla grupy 40 hokeistek i hokeistów w wieku od 10 do 16 lat. – Cieszę się, że inne federacje idą naszą ścieżką. Uważam też, że „hokej piątkowy” jest dobrą drogą dla krajów rozwijających się  – dodaje Grochal.

Filip Sobczak